Bośnia i Hercegowina: Cała nadzieja w UE w konflikcie handlowym z Kosowem

06-12-18 Promocja 0 comment

BiH i Serbia zwrócą się do Unii Europejskiej (UE) z prośbą o przekonanie Prisztiny by cofnęła  cła na towary importowane z tych dwóch państw, wprowadzone przez władze Kosowa w zeszłym miesiącu. Minister Handlu Bośni Mirko Sarović i jego serbski odpowiednik Rasim Ljajic doszli do zgody jeżeli idzie o  koordynowanie wspólnych dziłań w tej strawie.

Posiedzienie Rady Stabilizacji i Stowarzyszenia UE-Kosowo, która omówi stan stosunków między Unią a Kosowem, jest zaplanowane na  12 grudnia. Zdaniem ministrów handlu BiH i Serbii to „ostatnia szansa”, by Unia  przekonała Prisztinę do cofnięcia „dyskryminacyjnych ceł”. W przeciwnym wypadku, ministrowie poproszą o zawieszenie porozumienia  UE- Kosowo, O Stabilizacji i Stowarzyszeniu, które  na początkowym etapie negocjacji podpisuje  każde państwo aspirujące do członkostwa w Unii.

Z powodu wprowadzenia stuprocentowych ceł, handel Serbii i BiH z Kosowem ustał niemal całkowicie, Prisztina wprowadziła cła w dzień po nieudanej próbie zostania członkiem Interpolu. Serbia i BiH zagłosowały wtedy przeciwko  wejściu  Kosowa do tej organizacji.

W 2017, według CEFTA (Central European Free Trade Agreement) eksport BiH do Kosowa wynosił 80 milionów euro, natomiast Serbia eksportowała do południowego sąsiada towary warte 440 milionów euro, co stanowiło 14% całego eksportu Serbii za wspomniany rok.

Źródło: b1info.com

Opracowanie BIS — Biuletyn Informacyjny Studium