Budowa gazociągu Północny Potok 2 została ukończona

11-09-21 Promocja 0 comment

Wszystkie prace przy budowie gazociągu Północny Potok 2 zostały ukończone, poinformował 10 września br. rosyjski koncern Gazprom.

Długość gazociągu przekracza 1200 km., maksymalna roczna przepustowość dwóch nitek ma wynosić 55 mld metrów sześciennych.

Nord Stream 2 był krytykowany przez państwa Europy Środkowej, Ukrainę oraz Stany Zjednoczone, które widzą w nim zagrożenie dla bezpieczeństwa energetycznego krajów europejskich.

Rozpoczęcie eksploatacji nowego gazociągu planowane jest do końca br. Kreml wyraził nadzieję,  że już nic nie stanie na przeszkodzie, by do tego doszło.

Wg prezydenckiego rzecznika Dmitrija Pieskowa, przy obowiązujących cenach gazu na rynkach światowych chyba już nikt nie będzie poważnie mówić o zagrożeniu ze strony tego projektu.

Zakończenie budowy Nord Stream 2 jest dużym sukcesem Moskwy. Strona rosyjska nie ukrywa zadowolenia z faktu, że projekt udało się zrealizować mimo wielu przeszkód, stawianym głównie przez USA. „Próbowano stawiać różne przeszkody, lecz nic z tego nie wyszło”, podsumował Pieskow.

Źródło: ria.ru