Ciąg dalszy chińskiej ekspansji w Tadżykistanie

22-06-21 Promocja 0 comment

Chiny przekazały Tadżykistanowi nową dotację w wysokości prawie 204 milionów dolarów na kontynuację remontu dróg łączących centrum kraju z położonym na dużej wysokości regionem Pamiru.

16 czerwca minister transportu Azim Ibrohim w swoim wystąpieniu przed tadżyckim parlamentem oświadczył, że uzyskane pieniądze pokryją koszty prac na autostradzie łączącej miasto Kalaichum z Wandżem oraz regionem Ruszon.  Pokonywanie tego odcinka wymaga  obecnie  wielu  godzin wyczerpującej i niebezpiecznej jazdy.

W październiku 2019 roku parlament Tadżykistanu ratyfikował porozumienie z Pekinem dotyczące zwiększenia dotacji o 360 milionów dolarów.  Chiny postawiły jednak jasne warunki jej  przyznania. Prace będą nadzorować chińskie firmy, a materiały budowlane i sprzęt zostaną zwolnione z ceł importowych. Nie wiadomo, ilu zostanie sprowadzonych  pracowników z Chin.

Prace przewidują  przebudowę całej autostrady aż do przełęczy Kulma, leżącej na wysokości ponad 4300 metrów nad poziomem morza na granicy tadżycko-chińskiej. Dotacja dla Tadżykistanu stanowi zatem w istocie subsydium dla chińskich przedsiębiorstw. I to ostatecznie chińskie firmy przewozowe w dużej mierze zyskają  na ukończeniu drogi przez Pamir. Tadżycka redakcja Radia Wolna Europa poinformowała, że Duszanbe zostało zobowiązane do postawienia wzdłuż nowej drogi znaków informujących o chińskim udziale finansowym.

Tadżykistan korzysta ze znacznego międzynarodowego wsparcia finansowego, przeznaczanego na odbudowę sieci dróg, zniszczonych w czasie wojny  lat 90-ych., 58-kilometrowy odcinek drogi prowadzącej z Kulabu do Kalaichum ma zostać wyremontowany za 90 milionów dolarów pożyczonych od partnerów z Bliskiego Wschodu: Saudyjskiego Islamskiego Banku Rozwoju (14 mln dolarów), Saudyjskiego Funduszu na rzecz Rozwoju (30 mln dolarów), Kuwejckiego Funduszu na rzecz Arabskiego Rozwoju Gospodarczego (25,5 mln dolarów) oraz Funduszu OPEC na rzecz Rozwoju Międzynarodowego (10 mln dolarów). Tadżycki rząd przeznaczył na te cele 10 milionów dolarów. Jak dotąd  jednak wykonano  niewiele prac.

Źródło: Eurasianet

Opracowanie BIS – Biuletyn Informacyjny Studium