Czeski premier: Rosjanie ukradli 21 lat narodowi czeskiemu, a trauma trwa do dzisiaj

24-12-19 Promocja 0 comment

„To była inwazja, która spowodowała długotrwałą traumę”, tymi słowami premier Andrej Babiš skomentował wypowiedź rosyjskiego ministra spraw zagranicznych. Siergiej Ławrow skrytykował Czechy za ustanowienie 21 sierpnia Dniem Pamięci Inwazji z 1968 r. oraz późniejszej okupacji Czechosłowacji przez wojska Układu Warszawskiego.

Ustawa, która została przyjęta przez parlament i podpisana przez prezydenta Miloša Zemana w zeszłym tygodniu, wyraźnie irytuje Rosjan.

„To absolutnie nie do przyjęcia, aby Rosja dyskutowała z nami na temat naszej decyzji. Dla wszystkich jest jasne , co się stało w sierpniu 1968 r. Była to inwazja wojsk rosyjskich, z niewinnymi ofiarami wśród ludności cywilnej. Naród czeski wciąż ma z tego powodu traumę. Rosjanie ukradli nam wtedy 21 lat wolnego życia ”, cytuje Babiša czeska agencja PAP. Według premiera nie można zapominać o tej dacie i związanych z nią wydarzeniach.

Minister spraw zagranicznych Tomáš Petříček również odrzucił rosyjskie pretensje . Na czwartkowej konferencji prasowej powiedział, że 21 sierpnia 1968 r. był jednym z najbardziej traumatycznych momentów najnowszej historii.

„Uważamy, że relatywizacja tamtych wydarzeń jest niedopuszczalna. Nie przyjmuję oświadczenia rosyjskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych” – powiedział minister, dodając, że chce wezwać do siebie rosyjskiego ambasadora. „Zakładam, że spotkamy się z ambasadorem na początku roku” – oznajmił Petříček.

Instytut Badań nad Reżimami Totalitarnymi (ICU) obliczył, że do końca 1968 r. w Czechosłowacji zginęło 137 osób, a około pięciuset zostało poważnie rannych.

Wydarzenia z sierpnia 1968 r. powróciły do publicznej debaty w momencie gdy, jakiś czas temu, wiceprezes Komunistycznej Partii Czech i Morawy Stanislav Grospic stwierdził, że nie była to inwazja, a ofiary śmiertelne były w większości wynikiem wypadków samochodowych. Ostatecznie Grospic przeprosił za swoje oświadczenia.

Źródło: Novinky

Opracowanie BIS – Biuletyn Informacyjny Studium