Delegacja SEW UW z wizytą na Uniwersytecie Khazar w Baku w Azerbejdżanie.

31-01-24 Promocja 0 comment

29 stycznia w Baku, w Azerbejdżanie rozpoczęła się międzynarodowa konferencja poświęcona 140. rocznicy urodzin M. E. Resulzade, zorganizowana przez Uniwersytet w Khazarze we współpracy ze Studium Europy Wschodniej.
Konferencja rozpoczęła się uroczystością ku czci amerykańskiego historyka polskiego pochodzenia,
śp. Tadeusza Świętochowskiego wieloletniego profesora wizytującego SEW UW .
Podczas akademii, która zgromadziła liczne środowisko akademickie Azerbejdżanu, zaprezentowano m.in.  film o Profesorze. Wśród prelegentów znaleźli się również dyrektor Jan Malicki oraz dr David Kolbaia dzieląc się swoimi wspomnieniami o wybitnym historyku i obdarowując  gospodarzy konferencji fotografią.
30 stycznia miało miejsce oficjalne otwarcie kongresu, podczas którego uczestnicy złożyli kwiaty pod pomnikiem Mehmeda Emina Resulzade we wsi Novchany, w której urodził ten azerski publicysta i działacz narodowy.
Delegacja SEW z dyrektorem Janem Malickim, dr. Davidem Kolbaia oraz dr Shahlą Kazimovą, oddali hołd zmarłemu orędownikowi idei prometejskiej zapalając pod pomnikiem znicz i składając wiązankę kwiatów.
W dalszej część konferencji,  dyrektor Jan Malicki wręczył organizatorom konferencji wyjątkowy prezent- duplikat dokumentu odnaleziony przez dr Dawida Kolbaię przy pracy nad książką poświęconą św. Grzegorzowi Peradze. Dokument został sporządzony w trzech językach i podpisany przez kaukaskich liderów prometejskich, w tym Mehmeda Resulzade. Po południu delegacja wraz z Ambasadorem RP w Azerbejdżanie Rafałem Poborskim, odwiedziła również memoriał upamiętniający pierwszą Republikę Azerbejdżanu (1918-1920).
31 stycznia podczas międzynarodowej konferencji M. E. Resulzade odbyło się wręczenie nagród. Główną nagrodą im. Mehmeda Emina Resulzade uhonorowano dr Shahlę Kazimovą oraz dyrektora Jana Malickiego.
( relacja i fot. Inna Meshkorez)