Delegacja SEW z wizytą studyjną w Armenii

27-11-23 Promocja 0 comment

W dniach 21-23 listopada 2023 roku delegacja Studium Europy Wschodniej UW odbyła szereg wizyt studyjnych w instytucjach publicznych, edukacyjnych czy miejscach pamięci w Republice Armenii.

Głównym celem przedsięwzięcia było nawiązanie szeroko rozumianej współpracy akademickiej i naukowej pomiędzy Uniwersytetem Warszawskim a instytucjami naukowo-badawczymi w Armenii. W ramach wizyty delegacja SEW UW odbyła szereg spotkań z licznymi przedstawicielami armeńskiego świata nauki, a także spotkanie z Ambasadorem RP w Erywaniu, JE Piotrem Skwiecińskim.

Wizyta składała się z następujących aktywności i działań:

  • Wizyta w Instytucie-Muzeum Ludobójstwa Ormiańskiego Armenian Genocide Museum & Institute oraz oddanie hołdu ofiarom ludobójstwa Ormian w 1915 roku Tsitsernakaberd. W trakcie wizyty przedstawiono działalność naukowo-edukacyjną Studium.
  • Spotkanie z przedstawicielami Uniwersytetu Amerykańskiego w Erywaniu. W trakcie spotkania dokonano prezentacji obu instytucji oraz omówiono perspektywy dalszej współpracy.
  • Spotkanie na Państwowym Uniwersytecie w Erywaniu ԵՊՀ – Yerevan State University dotyczące rozwijania wzajemnej współpracy na płaszczyźnie badawczej oraz oferty stypendialnej dla studentów i młodych pracowników naukowych. Dr David Kolbaia zaprezentował wydawnictwa naukowe Studium, dr Maxim Rust przedstawił projekt edukacji zdalnej, udział w którym w następnym roku również będą mogli brać obywatele Armeniii i działalność Grupy
    Analitycznej „Białoruś – Ukraina – Region”, a prof. dr hab. Helena Krasowska opowiedziała o swoich badaniach nad wielojęzycznością.
  • Wizyta w Մատենադարան – Matenadaran – Instytucie Badawczym i jednocześnie repozytorium rękopisów ormiańskich.
  • Spotkanie z osobami aktywnie działającymi w Związku Polaków w Armenii 'Polonia’ oraz nauczycielami uczącymi języka polskiego w Armenii. W spotkaniu wzięli też udział ormiańscy studenci uczęszczający na lektoraty języka polskiego w Erywaniu i zainteresowani wyjazdem na studia oraz programy stypendialne do Polski.

W programie znalazło się również miejsce dla trudnych tematów – dotyczących napięć społeczno-politycznych w Armenii, na skutek niedawnej operacji sił azerbejdżańskich w Republice Górskiego Karabachu. O konsekwencjach konfliktu i związanego z tym masowego exodusu ludności ormiańskiej, delegatom SEW UW, opowiedział Armen Ghazaryan – Szef Służby Migracyjnej Armenii.

Delegacja SEW UW udzieliła wywiadu dziennikarce agencji informacyjnej Arminfo. W trakcie rozmowy przedstawiciele Studium opowiedzieli o działalności
Studium, dotychczasowej współpracy naukowej między Studium i erywańskimi uniwersytetami, w tym o programach stypendialnych skierowanych do obywateli Armenii oraz dalszych planach i nadziejach na rozwój współpracy w tej dziedzinie pomiędzy państwami.

Niezwykle ważnym spotkaniem była wizyta w Ministerstwie Nauki, Edukacji, Kultury i Sportu Republiki Armenii z Przewodniczącym Komisji Szkolnictwa Wyższego i Nauki w Ministerstwie Edukacji – Sargisem Hajocyanem, który przedstawił zakres współpracy międzynarodowej Komisji i jego priorytety, w tym integrację naukowców z Armenii z międzynarodową przestrzenią badawczą oraz zaangażowanie zagranicznych naukowców w programy grantowe realizowane obecnie przez Komisję.

Podczas spotkania dyr. Jan Malicki przedstawił z kolei ofertę stypendialną Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego na rok akademicki 2024-2025 dla studentów i młodych naukowców z krajów Europy Wschodniej i Kaukazu Południowego, które są przeznaczone przede wszystkim na badania w dziedzinie nauk humanistycznych i społecznych, w szczególności historii i bieżących wydarzeń w Europie Środkowo-Wschodniej.

W wyniku spotkania osiągnięto porozumienia w sprawie dalszego wspierania dwustronnej mobilności akademickiej i naukowej, podnoszenia wzajemnej świadomości na temat bieżących programów realizowanych przez strony oraz możliwości wspólnych wydarzeń, konferencji i dyskusji w dziedzinie nauki i szkolnictwa wyższego.

W składzie delegacji znaleźli się: dr Jan Malicki (dyrektor SEW), dr David Kolbaia (kierownik Specjalizacji Kaukaskiej SEW), prof. dr hab. Helena Krasowska (koordynator Stacji Naddniestrzańskiej SEW), dr Lida Nedilsky (Fullbright Scholar w SEW ), dr Maxim Rust (sekretarz Grupy Analitycznej “Białoruś –Ukraina – Region” SEW UW), mgr Daria Szlezyngier (koordynator Stacji Kaukaskiej SEW w Tbilisi) oraz mgr Diana Brutyan (koordynator Działu Szkół i Programów Stypendialnych SEW).

Szczególne podziękowania w organizacji wizyty delegacji SEW UW w Armenii dla Ambasady RP w Erywaniu, zwłaszcza JE Ambasador RP w Erywaniu Piotr Skwieciński oraz kierownik Referatu ds. Polityczno-Ekonomicznych p. Marcin Różycki.

Poniżej udostępniamy informację partnerską dotyczącą trwających konkursów ogłoszonych przez Komisję Szkolnictwa Wyższego i Nauki w Ministerstwie Edukacji z myślą o polskich naukowcach:


Link z relacją ze spotkania w Komisji Szkolnictwa Wyższego i Nauki w Ministerstwie Edukacji, Kultury i Sportu Republiki Armenii: link

Link z relacją ze spotkania na Uniwersytecie Państwowym w Erewaniu: link

Link z relacja ARMINFO link

Zdjęcia: Diana Brutyan