Dyrektor Jan Malicki na Forum Kalinowskiego w Wilnie

25-03-21 Promocja 0 comment

22 marca 2021 roku w Wilnie odbyło się międzynarodowe Forum Kalinowskiego. Forum było poświęcone rozwojowi społeczno-politycznej sytuacji na Białorusi oraz możliwościom reagowania na postępujący kryzys polityczny. Udział w wydarzeniu wzięli przedstawiciele Unii Europejskiej i OBWE, Polski, Litwy, Niemiec, Francji i USA. Gościem specjalnym Forum była Swiatłana Cichanouska.

Dyrektor Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego Jan Malicki wziął czynny udział w obradach Forum. J. Malicki przedstawił realizowane przez Studium Europy Wschodniej działania na rzecz wolnej i demokratycznej Białorusi oraz szczegółowo omówił funkcjonowanie realizowanego przez Studium Programu Stypendialnego Rządu RP im. Konstantego Kalinowskiego dla białoruskich studentów. W 2016 r. program został rozszerzony o absolwentów wyższych uczelni, którzy chcą wziąć udział w stażach naukowych. Z kolei w 2020 r. programem tym objęto także osoby, które zostały zatrzymane, aresztowane, pobite czy zwolnione z pracy w wyniku demonstracji po 9 sierpnia 2020 r. Dyrektor Jan Malicki poinformował, że od 31 sierpnia do 31 grudnia 2020 r. udzielono 800 stypendiów w różnych dziedzinach.

Oprócz udziału w samym Forum, dyr. Malicki odbył spotkania z litewskimi i międzynarodowymi decydentami, wziął udział w wydarzeniach towarzyszących (m.in. w specjalnej naradzie w Litewskim Instytucie Historycznym) oraz udzielił mediom dwóch wywiadów, poświęconych wizji rozwoju sytuacji na Białorusi.