Dziś nadeszła smutna wiadomość – w wieku 91 lat zmarł Alain Besançon – francuski historyk, politolog i sowietolog

10-07-23 Promocja 0 comment

Prof. Alain Besançon był wielkim francuskim sowietologiem, jednym z tych sowietologów czasów komunizmu, którzy wnieśli swój wielki wkład do wiedzy społeczeństw zachodnich o komunizmie oraz do wiedzy społeczeństw ‘’narodów ujarzmionych’’ na temat zachodnich badań nad komunizmem. Był powszechnie znany w polskim podziemiu, w czasach Solidarności i stanu wojennego, nie w sensie osobistym, bo nikt go wtedy nie mógł poznać czy widzieć, ale dzięki swojemu niewielkiemu opracowaniu „Krótki kurs sowietologii”, które wielokrotnie było publikowane przez nasze wydawnictwa podziemne i było powszechnie znane.

Wolna Polska uznała Jego zasługi i wkład w walkę o wolność ,odznaczając Go „Krzyżem Komandorskim Orderu Zasługi RP”. Także Uniwersytet Warszawski na wspólny wniosek 3 jednostek: Wydziału Lingwistyki Stosowanej, Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych oraz Studium Europy Wschodniej, uhonorował Profesora ‘’Doktoratem Honoris Causa Uniwersytetu Warszawskiego’’. Uroczystość odbyła się w listopadzie 2014 r. Wówczas zostałem w trybie specjalnym poproszony, aby wygłosić laudację na cześć dostojnego Gościa, co było dla mnie niezwykłym zaszczytem, zaszczytem, który do tej pory pamiętam, a który wobec śmierci wielkiego sowietologa, dodatkowo mnie wzrusza i nabiera nadzwyczajnego znaczenia.

Studium Europy Wschodniej, które miało zaszczyt gościć tego Wielkiego Badacza Rosji, żegna Go teraz ze smutkiem, ale z uznaniem Jego wielkiego, dobrze spełnionego dzieła. Wielka szkoda, że Alain Besançon umiera właśnie teraz. Społeczeństwu francuskiemu, teraz podczas wojny rosyjsko-ukraińskiej, potrzebna byłaby surowa, bezwzględna, pozbawiona mitów, a oparta na wielkiej wiedzy ocena, takiego znawcy, jakim był Alain Besançon.

/Jan Malicki/ Studium Europy Wschodniej UW