Ekspert: Najważniejsze  wydarzenia w Azji Środkowej w minionym 2016 r.

03-01-17 Promocja 0 comment

Fot. flickr.com
Fot. flickr.com

“Najważniejszym wydarzeniem 2016 r. w Azji Środkowej była zmiana prezydenta Uzbekistanu, która odbyła się bez wstrząsów i niespodzianek”, – uważa Leonid Gusew, ekspert  centrum analitycznego Instytutu Badań Międzynarodowych MSZ Rosji. Jego zdaniem za rządów nowego uzbeckiego prezydenta Szawkata Mirzijejowa, kraj będzie kontynuował dotychczasową politykę zacieśniania  stosunków  zarówno ze Wschodem jak i Zachodem, współpracując z Rosja oraz innymi państwami.

Przypomnijmy, że po  nagłej  śmierci pierwszego prezydenta Uzbekistanu Isloma Karimowa (2 września 2016 r.), 4 grudnia ubiegłego roku odbyły się przedterminowe wybory prezydenckie, w których bezapelacyjne zwycięstwo odniósł Sz.Mirzijojew.

Jeżeli chodzi o Kazachstan, L. Gusew do ważnych wydarzeń zalicza  wybory do parlamentu, oraz zmiany na stanowiskach  premiera kraju i  ministra spraw zagranicznych. Ponadto Kazachstan został wybrany niestałym członkiem Rady Bezpieczeństwa ONZ na lata 2017-18 .

Akt terrorystyczny do jakiego doszło obok ambasady Chin w Kirgistanie, według Gąsewa, nie zakłócił stabilności w regionie i nie miał żadnych skutków negatywnych. Sytuacja w Turkmenistanie i Tadżykistanie ogólnie rzecz biorąc była stabilna, pomijając niektóre spięcia na granicy z Afganistanem.

Rosyjski ekspert uznał, że  miniony rok był dla regionu Azji Środkowej spokojny i stabilny

Źródło: trend.az
Opracowanie BIS – Biuletyn Informacyjny Studium