Groby zasłużonych w Wilnie

28-09-22 Promocja 0 comment

W dniu 20 września przebywająca w Wilnie delegacja Studium Europy Wschodniej w składzie: dyr. Jan Malicki, prof. Helena Krasowska, Denys Kutsenko odwiedziła grób prof. Algisa Kalėdy (1952–2017)

znawcy literatury polskiej i litewskiej, tłumacza, autora słownika litewsko-polskiego, wieloletniego kierownika Centrum Polonistycznego na Uniwersytecie Wileńskim, pracownika Instytutu Literatury Litewskiej i Folkloru, współpracownika Katedry Bałtystyki Wydziału Polonistyki Uniwersytetu Warszawskiego, laureata Nagrody Polonicum UW za wybitne osiągnięcia w krzewieniu kultury polskiej i języka polskiego za granicą, wykładowca wyjazdowych sesji Wschodniej Szkoły Letniej SEW UW w Wilnie oraz członka Rady „Przeglądu Wschodniego”

oraz grób prof. Seraji Szapszał (1873–1961)

duchownego karaimskiego, hachana Eupatorii (1915–1919) i Trok (1928–1940–1945), turkologa, znawcy kultur Wschodu, członka Rady Instytutu Naukowo-Badawczego Europy Wschodniej w Wilnie, wykładowcy działającej przy nim Szkoły Nauk Politycznych.

Ponadto uczczono pamięć pochowanych na Cmentarzu Wojskowym Polsko-Litewskim (1919–1922) na Nowej Rossie, oraz na Cmentarzu Bernardyńskim na Zarzeczu.