Gruziński parlament pozbawił lidera opozycji immunitetu

17-02-21 Promocja 0 comment

Gruzińscy deputowani zagłosowali za pozbawieniem immunitetu przewodniczącego opozycyjnej partii Zjednoczony Ruch Narodowy Niki Melii.

88 ze 150 deputowanych opowiedziało się za aresztowaniem Melii. Prawie wszyscy posłowie opozycji, w tym członkowie ZRN, byli nieobecni z powodu bojkotu parlamentu. Tylko dwóch deputowanych – Aleko Elisaszwili i Lewan Ioseliani z Partii Obywatele – głosowało przeciwko .

Prokuratura zwróciła się do parlamentu z wnioskiem o zgodę na  areszt Melii po tym, jak deputowany samowolnie zdjął bransoletkę nadzoru elektronicznego i nie wpłacił kaucji w oczekiwaniu na proces dotyczący organizacji zamieszek przed parlamentem w czerwcu 2019 roku.

Melia zdjął i wyrzucił swoją elektroniczną bransoletkę 1 listopada na oczach tłumu zebranego w Tbilisi, który protestował przeciwko naruszeniom w wyborach parlamentarnych. Sąd miejski w Tbilisi nakazał mu wpłacenie do 5 grudnia kaucji w wysokości 40 tys. GEL (12 tys. USD). Kwota ta została zwiększona z 30 tys. GEL po tym, jak polityk zdjął elektroniczną bransoletkę i zignorował inne ograniczenia. Melia nosił urządzenie przez 16 miesięcy od momenty oskarżenia go o „przewodzenie i udział w grupowej przemocy” w nocy 20 czerwca 2019 roku.

Melia, który po rezygnacji Grigola Waszadze został pod koniec grudnia wybrany przewodniczącym ZRN, uważa, że śledztwo przeciwko niemu ma podłoże polityczne.

Źródło: oc-media.org

Opracowanie: BIS – Biuletyn Informacyjny Studium