Gruzińsko – azerbejdżańska komisja ds. delimitacji granic kontynuuje prace

28-05-19 Promocja 0 comment

23-24 maja br. w Baku odbyło się 12. posiedzenie gruzińsko – azerbejdżańskiej komisji ds. delimitacji i demarkacji granic, na którym nie doszło jednak do żadnych konkretnych ustaleń. Jak w tych dniach skomentowało Tbilisi, na obecnym etapie oba państwa pracują nad  stworzeniem  własnych stanowisk i nie podejmują żadnych konkretnych decyzji.

Strona gruzińska podkreśla jedynie, że nie należy wykonywać żadnych prac na spornym terenie kompleksu klasztornego Dawid Garedża, dopóki proces delimitacji granicy państwowej Gruzji i Azerbejdżanu nie zostanie zakończony.

Lasza Darsalia, wiceminister spraw zagranicznych Gruzji i specjalny przedstawiciel rządu ds. granic poinformował, że w ciągu najbliższych kilku tygodni zespoły ekspertów udadzą się na miejsce, po raz kolejny przeprowadzą wizję  w terenie, po czym komisja spotka się ponownie i będzie kontynuować prace w celu uzgodnienia wspólnego stanowiska.

„Jednym z naszych głównych obowiązków jest  danie państwu trwałych granic, gdyż bez tego nie będziemy mieć ani jasno określonego terytorium ani   prawdziwej niezależności” – skomentowała sytuację prezydent Gruzji Salome Zurabiszwili.

O niedawnym zaostrzeniu gruzińsko-azerbejdżańskiego sporu o klasztor Dawid Garedża pisaliśmy wcześniej.

Źródło: newsgeorgia.ge
Opracowanie: BIS – Biuletyn Informacyjny Studium