Gruzja: kontrowersyjna ikona z wizerunkiem Stalina zostanie przemalowana

13-01-24 Promocja 0 comment

Patriarchat Gruzji zwrócił się do darczyńców ikony św. Matrony z Moskwy, na której znalazł się także wizerunek Józefa Stalina, z prośbą o dokonanie zmian w ikonie:

„Z powodu jednego z epizodów przedstawionych na ikonie św. Matrony w katedrze Świętej Trójcy, w ostatnich dniach nie ustawały spory konfrontacje, którym nadano pewien polityczny wymiar.

Jednocześnie ikona stała się obiektem całkowicie nieuzasadnionych obraźliwych działań, a napięcie wzrosło jeszcze bardziej. Istnieją również inne nieporozumienia, dlatego wyjaśniamy, co następuje:

Ogólnie rzecz biorąc, w oparciu o kanoniczne zasady ikonografii, ikona może przedstawiać nie tylko świętego, ale także prawdziwe historie związane z jego życiem, przedstawiające dowolną osobę, w tym władców i zwykłych ludzi, heretyków i prześladowców wiary chrześcijańskiej, a nawet oprawców samego świętego, jednak nie oznacza to, że ikona gloryfikuje te osoby lub przypisuje im jakieś zasługi, ale takie szczegóły są odzwierciedleniem niezaprzeczalnych faktów związanych ze świętym.

Ponieważ spotkanie Stalina ze św. Matroną, z powodu niewystarczających dowodów, nie jest włączone do kanonicznego tekstu jej hagiografii, nie jest uznawane przez Kościół Rosyjski, który ją kanonizował i przeprowadził specjalne badanie na ten temat, konieczna jest zmiana wspomnianego epizodu i uwzględnienie innych szczegółów związanych z kanonicznością ikonografii.

Apelujemy do darczyńców (o) dokonanie odpowiednich zmian w ikonie, w przeciwnym razie my to zrobimy” – podano w oświadczeniu.

Darczyńcy ikony św. Matrony, Alians Patriotów, zgodzili się na zmianę fragmentu, który wywołał kontrowersj.

„Stanowisko Patriarchatu jest całkowicie do przyjęcia. Pisałem dwa dni temu: jeśli Kościół zdecyduje się poprosić ikonografa o zastąpienie tego fragmentu malowidłem o innej treści, musimy się do tego zastosować, ponieważ wzywa nas do tego Patriarchat. Nie oznacza to jednak, że powinniśmy wybaczyć komuś znieważenie ikony” – napisała Ina Inaszwili.

Liderka ugrupowania nawiązała do aktu wandalizmu, który miał miejsce w tych dniach – działaczka Nana Peradze oblała ikonę farbą.

Źródło: sova.news

Opracowanie: BIS – Biuletyn Informacyjny Studium