Jubileuszowy X Zjazd Absolwentów i Wykładowców Wschodniej Szkoły Letniej UW – Odessa

03-07-17 Promocja 0 comment

W dniach 28-30 czerwca w Odessie odbył się Jubileuszowy X Zjazd Absolwentów i Wykładowców Wschodniej Szkoły Letniej UW.

IMG_20170630_102928

Klub Absolwentów i Wykładowców WSL istnieje od roku 2000, został założony w Warszawie podczas I Zjazdu. Zgodnie z tradycją Klubu Zjazd jest organizowany co dwa lata przez absolwentów WSL w krajach pochodzenia. Dotychczas odbyło się dziewięć Zjazdów: w Brnie, w Warszawie (cztery), w Kownie, w Kijowie, w Jaremczu oraz w Pradze.

W ramach Zjazdu według zwyczaju organizowana była również  międzynarodowa konferencja. Tym razem konferencja nosiła tytuł Społeczne i polityczne przemiany we Wschodniej i Centralnej Europie (1917-2017), organizowana przez Odeski Uniwersytet Narodowy. Osobą odpowiedzialną za Zjazd była prof. Olga Brusylovska z Instytutu Nauk Społecznych OUN, absolwentka XI Wschodniej Szkoły Letniej.

IMG_20170630_122442

Według wieloletniej tradycji Konferencja i Zjazd rozpoczął się Mszą Świętą w intencji kilkunastu zmarłych profesorów, absolwentów i organizatorów Wschodniej Szkoły Letniej. Msza Swięta w Odessie została odprawiona w Kościele św. Piotra.

DSC_0384

Podczas pobytu w Odessie dyr. Jan Malicki wraz z członkami Zarządu Klubu Absolwentów, oraz z kilkoma uczestnikami Zjazdu zapalił znicz pod tablicą ku czci prezydenta Kaczyńskiego, przy ulicy jego imienia oraz na grobie ks. Tadeusza Hoppe na Cmentarzu Polskim.

IMG_20170629_200757

W tegorocznym Zjeździe wzięło udział około 100 osób z różnych krajów: m.in. Ukraina, Litwa, Rosja, Białoruś, Niemcy oraz USA.

Poniżej zamieszczamy zdjęcia z wyjazdu: