Kirgistan: hazard dzieli kraj 

12-04-22 Promocja 0 comment

Rząd Kirgistanu ma nadzieję na ponowne otwarcie kasyn, tym razem tylko dla obcokrajowców. Niemniej obawy społeczności muzułmańskiej wstrzymują projekt i wskazują na napięcia we władzach kraju. 

Kasyna w Kirgistanie zostały zamknięte w 2012 roku. Trzy lata później ten sam los spotkał  bukmacherów i właścicieli salonów gier automatycznych. Od tego czasu budżet kraju jest corocznie  „lżejszy” o kilka milionów dolarów . Istniały jednak ważne powody społeczno-ekonomiczne, aby zamknąć kasyna. Rodziny traciły fortuny, a w hazard były wciągane dzieci. 

Te argumenty są powtarzane przez obecnych polityków, z których część lubi się powoływać na islam. Prezydent Sadyr Żaparow też wspomniał o tych problemach w kwietniu ubiegłego roku, kiedy poparł plany zezwolenia na prowadzenie kasyn we wszystkich regionach kraju. W wywiadzie dla państwowego kanału telewizyjnego Pyramid prezydent przekonywał, że chociaż istotnie zdarzały się przypadki dzieci spędzających całe dnie na grach hazardowych, to historie te stały się pretekstem dla urzędników do nękania uczciwych, przestrzegających prawo właścicieli kasyn płacących podatki. Prezydenckim  rozwiązaniem jest wprowadzenie zakazu wstępu do kasyn dla obywateli Kirgistanu. Natomiast obcokrajowcy nie będą mieli z tym problemów. 

Minął rok, a plan pozostaje tylko na papierze. Najbardziej obiecującą lokalizacją kasyn poza stolicą jest turystyczna mekka – jezioro Issyk-Kul. Na kilka dni przed wywiadem Żaparowa dla Pyramid w 2021 roku parlament głosował za projektem ustawy o otwarciu tam kasyna. Posłowie zaakceptowali ten plan (68 głosów za oraz 23 – przeciwko). Niemniej kolejne dwa czytania, konieczne do uchwalenia ustawy, nigdy się nie odbyły.

Nowy projekt ustawy, który zezwalałby na prowadzenie kasyn w całym kraju, spotkał się z krytyką ze strony nie tylko parlamentarzystów, ale i poważniejszego źródła  – Szairbek Taszijew, brata szefa Urzędu Bezpieczeństwa Narodowego Kamczybeka Taszijewa powszechnie uważanego za bliskiego współpracownika Sadyra Żaparowa. 

Przemawiając w parlamencie 30 marca, poseł Szairbek Taszijew powiedział, że uważa kasyna za haram (islamski termin oznaczający zakaz). 

Pogłoski o ostrej rywalizacji między Żaparowem a jego Kamczybekiem Taszijewem pojawiły się wkrótce po tym, jak razem doszli do władzy podczas niepokojów w 2020 roku.

Projekt ustawy o przywróceniu kasyn, który znajduje się obecnie w fazie konsultacji społecznych, spotkał się również z krytyką ze względów ekonomicznych. Niektórzy wyrażają wątpliwość czy popyt ze strony obcokrajowców byłby wystarczający, by zapewnić kasynom opłacalność. Szef rządu Akylbek Żaparow, niespokrewniony z prezydentem, sugerował w zeszłym tygodniu, że klientelę mogliby stanowić uciekający z Rosji specjaliści IT. Jednak w prowincjonalnych miastach, takich jak Naryn i Batken, nie ma zbyt wielu rosyjskich emigrantów. 

Źródło: Eurasianet 

Opracowanie BIS – Biuletyn Informacyjny Studium