Kirgistan: zatrzymanie dziennikarza

27-01-22 Promocja 0 comment

W Kirgistanie pod zarzutami posiadania narkotyków został zatrzymany dziennikarz śledczy Bolot Temirow. Wydarzyło się to dwa dni po opublikowaniu raportu, z którego wynika, że siostrzeniec szefa służb bezpieczeństwa czerpie zyski z prywatnej odsprzedaży ropy naftowej produkowanej przez przedsiębiorstwo państwowe.

Zamaskowani i uzbrojone funkcjonariusze Ministerstwa Spraw Wewnętrznych bez ostrzeżenia wdarli się 22 stycznia do biura Temirowa w Biszkeku, powalając reportera i jego współpracowników na ziemię. Później twierdzili, że znaleźli 7,7-gramową torbę haszyszu w kieszeniach Temirowa. Funkcjonariusze policji skonfiskowali także sprzęt komputerowy i dyski twarde z biura. Bolot Temirow twierdzi, że narkotyki mu podrzucono.

Zdaniem polityka i dziennikarza śledczego Ali Toktakunowa, nalot był wyraźną próbą zastraszenia dziennikarzy, którzy przyglądają się urzędnikompublicznym. „Nasz kolega Bolot Temirow został zatrzymany jak terrorysta. Nawet najbardziej skorumpowani urzędnicy i przestępcy nie byli zatrzymywani w taki sposób w Kirgistanie. Zamiast walczyć ze skorumpowanymi urzędnikami, władze walczą z tymi, którzy sprzeciwiają się korupcji” – powiedział Toktakunow.

W biurze Temirov Live, redakcji Temirowa został zatrzymany również Bolot Nazarow, znany artysta ludowy. Napisał on kilka piosenek krytykujących szefa Państwowego Komitetu Bezpieczeństwa Narodowego (GKNB), Kamczybeka Taszijewa i tworzył muzykę do śledczych filmów Temirowa.  

Funkcjonariusze twierdzą, że Nazarow miał przy sobie 8,7 grama haszyszu. Rozpowszechnili także nagranie osób, którymi rzekomo są Nazarow i jego żona, używających fajki wodnej do palenia narkotyków. Władze twierdzą, że podjęły działania po tym, jak kobieta na filmie skarżyła się, że osoba o imieniu Bolot(nie sprecyzowano który) zmusiła ją do zażycia narkotyków.

Późną nocą szef GKNB Kamczybek Taszijewprzeprowadził konferencję prasową, na której poinformował, że we krwi Temirowa nie wykryto żadnych narkotyków, a w krwi Nazarowa tak. Taszijew starał się również odnieść się do fali szyderczych komentarzy wymierzonych w funkcjonariuszy organów ścigania za ich decyzję o przejęciu sprzętu komputerowego podczas czegoś, co było przedstawiane jako antynarkotykowaakcja na małą skalę. Oświadczył, że policja skonfiskowała sprzęt, ponieważ może zawierać dowody, że Temirow lub Nazarow byli zaangażowani w handel narkotykami.

Obrońcy Temirowa sugerują, że bardziej prawdopodobnym wyjaśnieniem jest to, iż władze próbowały zdobyć źródło informacji na temat siostrzeńca Taszijewa. Sam szef GKNB zasugerował, że organy ścigania w komputerach Temirowa będą również szukać  dowodów na to, że dziennikarz pisał artykuły na zamówienie dla bliżej nieokreślonych zleceniodawców zZachodu. Z kolei Bolot Temirow przedstawił bardziej skomplikowane wyjaśnienie. Jego zatrzymanie zostało przecież przeprowadzone nie przez GKNB, ale przez MSW, nad którym Kamczybek Taszijew nie sprawuje bezpośredniej kontroli. Temirow zasugerował, że aresztowanie zostało zlecone przez kogoś, kto chce podważyć autorytet Taszijewa, o którym mówi się, że miewa napięte relacje ze swoim wieloletnim sojusznikiem i przyjacielem, prezydentem Sadyrem Żaparowem.

We wczesnych godzinach rannych 23 stycznia, gdy Temirow i Nazarow przebywali jeszcze w areszcie, przed siedzibą MSW zebrało się kilkaset osób. Tego samego dnia sąd rejonowy w Biszkeku orzekł, że zatrzymanie Temirowa było niezgodne z prawem i nakazał zwolnić go z aresztu, nakładając na niego jednak obowiązek pozostania w kraju. Nazarow został umieszczony w areszcie domowym.

Źródło: Eurasianet

Opracowanie BIS – Biuletyn Informacyjny Studium