Komplet publiczności podczas charytatywnego pokazu filmu „Dom z drzazg” w kinie Elektronik

13-03-23 Promocja 0 comment

14 marca 2023 roku w kinie Elektronik odbył się darmowy pokaz filmu „Dom z drzazg”, opowiadający o ukraińskich dzieciach. Podczas wydarzenia było można wesprzeć organizacje niosące pomoc Ukrainie.

Pokaz filmu został uroczyście otwarty przez prof. Helenę Krasowską, profesor wizytującą Studium Europy Wschodniej UW oraz przedstawicieli Fundacji STUS, Adama Błonowskiego i Arinę Bożok.

„Dom z drzazg” w reżyserii Simona Lerenga Wilmonta pretendował do tytułu najlepszego dokumentu tegorocznych Oscarów.

Film „Dom z drzazg” chociaż osadzony jest w realiach wojny, to nie pokazuje bitew i pola walki, lecz oferuje głębsze spojrzenie na wpływ wojny na najbardziej wrażliwą część społeczeństwa. Dokument opowiada historię trójki dzieci – Evy, Sashy i Kolyi – które w ośrodku tymczasowym czekają na rozstrzygnięcie ich losu. W tym przejmującym i głęboko intymnym filmie trójka dzieci odebrana z różnych powodów rodzicom, odnajduje przyjaźń i iskierki nadziei w zniszczonych murach niezwykłego sierocińca we wschodniej Ukrainie. Grupa oddanych pracowników socjalnych tworzy chwile radości i wytchnienia od utraconego dzieciństwa.

Podczas wydarzenia była możliwość wsparcia zbiórki na rzecz ukraińskiej fundacji pomocy dzieciom Voices of Children, która od 2015 roku oferuje psychologiczną pomoc dla dzieci dotkniętych wojną, a od 2022 dostarcza pomoc humanitarną i opiekuje się dziećmi z niepełnosprawnościami.

Przed i po seansie w holu kina było można również obejrzeć wystawę zdjęć z Kijowa autorstwa Lubow Szlihty.

Charytatywna projekcja została zorganizowana przez Studium Europy Wschodniej UW i Fundację STUS.