Komunikat z X posiedzenia Polsko-Ukraińskiej Komisji dla Badania Relacji Wzajemnych w latach 1917-1921

06-12-23 Promocja 0 comment

[нижче українською мовою]

W dniu 1 grudnia 2023 roku w Warszawie odbyło się dziesiąte posiedzenie Komisji. Ze względu na ograniczenia związane z wojną i inne okoliczności spotkanie odbyło się w formacie hybrydowym. W spotkaniu stacjonarnym wzięli udział: Jan Jacek Bruski, Ola Hnatiuk, Gennadij Korolow, Mariusz Korzeniowski, Maciej Krotofil, Tadeusz Krząstek, Oleh Pawłyszyn, Iryna Matiasz, Stanisław Stępień, Mirosław Szumiło, Władysław Werstiuk, online – Jan Malicki, Wałentyna Piskun, Maksym Potapenko i Witalij Skalski.

Uczestnicy posiedzenia wysłuchali referatu Ołeha Pawłyszyna „Aktywność polskich działaczy przeciwko Zachodnioukraińskiej Republice Ludowej (listopad 1918 – lipiec 1919)”. W dyskusji podkreślono wagę badań nad historią społeczną i życia codziennego. Tekst referatu był prospektem rozdziału pracy Ołeha Pawłyszyna „Polacy Galicji w Wschodniej w ZURL”, wydanie której ukaże się jako kolejny tom „Prac Komisji”. W trakcie posiedzenia omówiono także działalność Komisji w minionym półroczu i plany na najbliższe miesiące, w szczególności:

1. Przygotowanie tomu dokumentów Polskie korpusy na Ukrainie w 1918 r. pod red. Macieja Krotofila i Maksyma Potapenki. Stan prac przedstawił Maciej Krotofil. Ze względu na niesprzyjające okoliczności prace nad tomem przedłużyły się, jednak w styczniu 2024 redaktorzy planują zakończenie prac.

2. Ogólna koncepcja II tomu dokumentów źródłowych Sojusz Piłsudski – Petlura 1920 roku, którego redaktorem jest Jan Pisuliński. Uczestnicy dyskusji doszli do wniosku, że optymalnym rozwiązaniem będzie publikacja zespołu dokumentów, przedstawiających ekonomiczne aspekty Sojuszu.

3. Poparcie ze strony Komisji dla projektu wmurowania tablicy pamiątkowej na kamienicy, gdzie znajdowało się przedstawicielstwo dyplomatyczne URL w Warszawie w formie listu podpisanego przez współprzewodniczących Komisji do Ambasadora Ukrainy w Polsce.

4. Zmiana formuły funkcjonowania Komisji i wprowadzenie trzyletniej kadencji, co związane jest z systemem finansowania ze strony Uniwersytetu Warszawskiego. Nowe ramy organizacyjne przedstawił Dyrektor SEW Jan Malicki. Uzgodniono, że w razie potrzeby zwołane zostanie dodatkowe posiedzenie Komisji w trybie online.

Uczestnicy posiedzenia podjęli także kwestię uproszczenia nazwy Komisji. Propozycja wstępna to Polsko-Ukraińska Komisja Historyków.

Kolejne posiedzenie (i pierwsze w nowym formacie) odbędzie się na przełomie maja i czerwca 2024 w Warszawie.

• Przewodniczący Komisji: Prof. Jan Jacek Bruski prof. Władysław Werstiuk
  • Sekretarz Komisji: Prof. Ola Hnatiuk

1 грудня 2023 року в Варшаві відбулося десяте засідання Комісії. З огляду на обмеження, пов’язані з війною та різні обставини зустріч проходила у гібридному форматі. У стаціонарній зустрічі взяли участь: Ян Яцек Бруський, Владислав Верстюк, Оля Гнатюк, Маріуш Коженьовський, Геннадій Корольов, Мацєй Кротофіль, Тадеуш Кшонстек, Ірина Матіяш, Олег Павлишин, Ян Пісулінський, Станіслав Стемпєнь, Мірослав Шуміло, а дистанційно –Ян Маліцький, Валентина Піскун, Максим Потапенко і Віталій Скальський.

Учасники засідання заслухали і обговорили доповідь Олега Павлишина Антиурядова діяльність польських активістів у запіллі Західно-Української Народної Республіки (листопад 1918 р.–липень 1919 р.). Текст доповіді ляже в основу окремого розділу дослідження Олега Павлишина  "Поляки Східної Галичини в ЗУНР", яке в майбутньому планується видати як черговий том Праць Комісії. Під час засідання обговорено працю Комісії за минуле півріччя та плани на найближчі місяці, зокрема:

1. Стан підготовки тому присвяченого Польським корпусам в Україні 1918 р. Доповідач: Мацєй Кротофіл. З огляду на особисті обставини праці над томом сповільнено, однак у січні наступного року упорядники сподіваються повідомити про готовність тому до друку.

2. Загальну концепцію другого тому документів про Союз Пілсудський-Петлюра, упорядником якого є Ян Пісулінський. Учасники дискусії зійшлися на думці, що найбільш доцільним буде видання документів, присвячених економічному аспектові договору.

3. Підтримка з боку Комісії для встановлення памятної дошки на будинку, де розташовувалась дипломатична місія УНР у Варшаві у формі листа підтримки співголів Комісії, спрямованого до Посла України в Польщі.

4. Зміна регламенту функціонування Комісії і запровадження трирічної каденції, що повязане з системою фінансування з боку Варшавського університету. Загальні рамки представив Директор Студіум Східної Європи Ян Маліцький. Узгоджено, що в разі необхідності відбудеться позачергове засідання Комісії у форматі онлайн.

Учасники засідання обмінялися думками щодо спрощення назви Комісії. Попередньо запрпоонований варіант: Українсько-польська комісія істориків.

Наступне засідання (і перше у новому форматі) буде проведено у травні – червні 2024 року в Варшаві.

• Голови Комісії: Проф. Владислав Верстюк Проф. Ян Яцек Бруський
  • Секретар Комісії Проф. Оля Гнатюк