Konferencja EUROPA KARPAT w Krasiczynie – COLLEGIUM CARPATHICUM

18-05-22 Promocja 0 comment

W dniach 13 – 14 maja w Krasiczynie odbyła się 33. edycja międzynarodowej konferencji „Europa Karpat”.

Wzięli w niej udział parlamentarzyści, samorządowcy, naukowcy z regionu Karpat, Polski, Ukrainy, Słowacji, Czech, Litwy, Węgier, Rumunii, Mołdawii, a także Szwecji, Grecji, Wielkiej Brytanii oraz Stanów Zjednoczonych Ameryki. Współorganizatorem spotkania była Kancelaria Sejmu oraz Instytut Współpracy Polsko-Węgierskiej im. Wacława Felczaka.

Panel na „Europa Karpat” – Collegium Carpathicum  –  jaka przyszłość?

Paneliści:

  • Marián Šuplata, Uniwersytet Mateja Bela w Bańskiej Bystrzycy (Słowacja)
  • Igor Tsependa, Podkarpacki Uniwersytet Narodowy im. Wasyla Stefanyka w Iwano-Frankiwsku (Ukraina)
  • Markiyan Malskyy, Uniwersytet Lwowski (Ukraina)
  • Sándor Őze, Katolicki Uniwersytet Pétera Pázmánya w Budapeszcie (Węgry)
  • Wojciech Bakun, prezydent Przemyśla (Polska)

Głos w dyskusji: Volodymyr Kopanchuk, doktor administracji publicznej i prawa, Chmielnicki Uniwersytet Narodowy (Ukraina)

Moderatorem rozmowy był prof. Jan Malicki, dyrektor Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego.

W tej części obrad dyskutowano o idei współpracy środkowoeuropejskich wyższych uczelni, z krajów V4 oraz Rumunii i Ukrainy, w ramach Collegium Carpathicum.

Ideę Uniwersytetu Karpackiego przedstawił Markiyan Malskyy z Uniwersytetu Lwowskiego. – Region Karpat to nie tylko region przyrody, gospodarki i kultury, ale również region intelektu. Dlatego powstanie takiej instytucji wydaje się oczywiste. Nie możemy jednak tworzyć instytutu tradycyjnego, musimy tworzyć go w sposób dynamiczny, nowoczesny, wirtualny, według najnowszych metod. Kolejnym krokiem jest również instytucjonalizacja, organizacja cyklicznych konferencji, wymiana studencka, realizacja cyklicznych projektów – mówił prof. Malskyy.

Prezydent Przemyśla Wojciech Bakun podkreślając pełne poparcie miasta dla idei Uniwersytetu Karpackiego, zauważył, że patrząc przez pryzmat kryzysu wojennego należy podjąć szybkie działania. – Nie mogą one zmierzać tylko do utworzenia uniwersytetu, gdyż jest to proces wieloletni. Musimy już myśleć co dalej. Musimy myśleć co z procesem edukacyjnym w kontekście odbudowy Ukrainy. Wszystkie osoby, które uciekają z Ukrainy muszą rozwijać myślenie prozachodnie, proeuropejskie. Uczenie proeuropejskiego myślenia, kultury demokracji to jest także jedno z największych zadań do wykonania przez społeczność międzynarodową – ocenił Wojciech Bakun.

33. konferencja Europa Karpat – dzień 1

33. konferencja Europa Karpat – dzień 2

Współorganizatorem wydarzenia jest Kancelaria Sejmu.