Konferencja „Sojusz Piłsudski-Petlura z perspektywy stulecia”

21-04-20 Promocja 0 comment

21 kwietnia 2020, w przeddzień setnej rocznicy podpisania układu pomiędzy II Rzeczpospolitą i Ukraińską Republiką Ludową odbyła się telekonferencja zatytułowana Sojusz Piłsudski-Petlura z perspektywy stulecia.

Konferencja zorganizowana była przez Studium Europy Wschodniej i Uniwersytet Narodowy „Akademia Kijowsko-Mohylańska”. W konferencji udział wzięli także członkowie Polsko-Ukraińskiej Komisji dla Badania Relacji Wzajemnych w Latach 1917-1921.

W konferencji udział wzięli

• Dyrektor Instytutu Historii Narodowej Akademii Nauk Ukrainy Walerij Smolij,
  • Dyrektor Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego Jan Malicki,
  • Rektor Uniwersytetu Narodowego „Akademia Kijowsko-Mohylańska” Andrij Mełeszewycz,
  • Prezes Ukraińskiego Instytutu Pamięci Narodowej Anton Drobowycz,
  • Dyrektor Biura Badań Historycznych Instytutu Pamięci Narodowej Włodzimierz Suleja.

Podczas konferencji wygłoszone zostały następujące wystąpienia:

• Referat Jana Jacka Bruskiego: Sojusz z Ukrainą w koncepcjach Józefa Piłsudskiego
    Dyskutanci: Walentyna Piskun, Ola Hnatiuk
  • Referat Władysława Werstiuka: Umowa Warszawska i międzynarodowy kontekst kształtowania się państwowości ukraińskiej
    Dyskutanci: Hennadij Korolow, Włodzimierz Mędrzecki
  • Prezentacja książki „Sojusz Piłsudski–Petlura. Dokumenty i materiały” Jan Pisuliński, Witalij Skalski
    Dyskutanci: Mirosław Szumiło, Leonid Zaszkilniak

Wkrótce zaprezentujemy Państwu zapis konferencji, jak również udostępnimy teksty niektórych z wystąpień.