„Ludzie Janukowycza” próbują unieważnić ustawę o lustracji przez Trybunał Konstytucyjny Ukrainy

10-06-16 Promocja 0 comment

Trybunał Konstytucyjny Ukrainy zamierza unieważnić ustawę przewidującą lustrację urzędników, którzy pracowali na stanowiskach kierowniczych za czasów prezydenta Wiktora Janukowycza. Poinformował o tym 10 czerwca wiceprzewodniczący klubu parlamentarnego partii „Samopomoc” Jehor Sobolew.

Według posła, domagają się anulowania ustawy lustracyjnej byli najbliżsi współpracownicy Janukowycza, w tym Serhij Lowoczkin (były szef prezydenckiej administracji – red.), Jurij Bojko (obecny przewodniczący prorosyjskiego „Opozycyjnego Bloku” w Radzie Najwyższej – red.) oraz deputowany Andrij Derkacz (była zaufana osoba Janukowycza – red.).

Rzeczniczka ukraińskiego TK Natalia Mucha potwierdziła, że sędziowie trybunału 10 czerwca na posiedzeniu zamkniętym będą rozpatrywać zgodność z Konstytucją Ukrainy Ustawy o Oczyszczeniu władzy”, przyjętej przez parlament w 2014 roku.

Za niedopuszczalne uważa unieważnienie ustawy lustracyjnej przez TK prokurator generalny Ukrainy Jurij Łucenko.

„Jako szef Prokuratury Generalnej Ukrainy, w której „Ustawa o Oczyszczeniu Władzy” przyniosła najwięcej efektów, uważam, że jej unieważnienie jest nie do przyjęcia” – napisał Łucenko na swoim profilu w Facebook.

„Osoby, które fabrykowały sprawy przeciwko uczestnikom Euromajdanu, osoby zaangażowanie w prześladowania opozycji za rządów Janukowycza, nie mają moralnego prawa oraz nie powinny mieć prawnej możliwość pozostawania na swoich stanowiskach lub obejmowania znaczących funkcji ” – uważa prokurator generalny Ukrainy.

„W przypadku unieważnienia ustawy o lustracji (przez Trybunał Konstytucyjny – red.) będę apelował do parlamentarzystów z klubu, na czele którego stałem (Bloku Petra Poroszenki – red.) o przyjęcie nowej ustawy „O Absolutnym Oczyszczeniu Władzy” – zapowiedział Łucenko, dodając, że nowa ustawa będzie bardziej rygorystyczna od obecnie obowiązującej.

Przypomnijmy, że zgodnie z przyjętą 16 września 2014 roku „Ustawą o Oczyszczeniu Władzy”, lustracją zostały objęte osoby, które zajmowały wysokie stanowiska we władzach sądowniczych i wykonawczych za rządów Wiktora Janukowycza, ustawa dotyczy także separatystów oraz szefów organów ścigania, którzy skompromitowali się  w czasie masowych protestów na przełomie 2013-2014 lat. Ww. nie mogą sprawować żadnych funkcji  w administracji publicznej przez okres od  5 do 10 lat.

Lustracja nie dotyczy osób, które zajmowały stanowiska pochodzące z wyboru, czyli członków parlamentu i rad lokalnych, ombudsmana oraz członków Trybunału Konstytucyjnego.

Źródła: Ukraińska Prawda, Lewy Brzeg, Zwierciadło Tygodnia

Opracowanie BIS – Biuletyn Informacyjny Studium