Macedonia: NATO podpisało protokół o wstąpieniu Macedonii do Sojuszu

07-02-19 Promocja 0 comment

W środę, w Brukseli, państwa NATO podpisały protokół akcesyjny, który pozwoli Macedonii zostać 30tym członkiem Sojuszu Północnoatlantyckiego, pod nową nazwą Republika Macedonia Północna. Dokument został podpisany w siedzibie organizacji przez ministrów spraw zagranicznych państw NATO i Macedonii. Oficjalny tekst był wcześniej zatwierdzony  i wozesyłany do zainteresowanych państw. Sekretarz  Generalny  NATO, Jens Stoltenberg, nazwał ten moment historyczny i pogratulował premierom  Macedonii Zoranowi Zaevowi oraz  Grecji Alexisowi  Tsiprasowi „odwagi” okazanej w zeszłym roku podczas podpisania dwustronnej umowy, która zakończyła długotrwały konflikt dyplomatyczny spowodowany roszczeniami  w sprawie nazwy Macedonia. Dzięki temu  porozumieniu, Grecja wycofała swój sprzeciw wobec członkostwa Macedonii w Sojuszu i zaangażowała się we wspieranie kandydatury tego kraju  „Przez długi czas czekaliśmy, żebyście dołączyli do naszej rodziny”, powiedział Stoltenbeg w Brukseli.

Uroczyste podpisanie protokołu akcesyjnego oznacza początek procesu ratyfikacji dokumentu przez 29 krajów członkowskich  NATO, po czym Republika Północnej  Macedonii stanie pełnoprawnym członkiem Sojuszu.

„Jestem pewien, że proces ratyfikacji przejdzie sprawnie i niedługo będziemy mogli  powitać was jako pełnoprawny kraj NATO”, dodał Stoltenberg.

„Mamy jeszcze dużo do zrobienia, ale nie będziemy już sami na naszej drodze. Wesprze nas 29 sojuszników i przyjaciół”, stwierdził z kolei  minister spraw zagranicznych Macedonii, Nikola Dimitrov.

NATO złożyło Macedonii propozycję  przystąpienia do Sojuszu tuż po zawarciu porozumienia z Grecją. Zgoda grecko-macedońska otwiera również drzwi do członkostwa Skopje w UE. Zatem, rozmowy akcesyjne Macedonii w tej sprawie mogą ruszyć już w tym roku.

Według Euractiv, parlament Grecja chce ratyfikować protokół akcesyjny w najbliższy  piątek, 8 lutego. Będzie to symboliczny gest ze strony Grecji, która, jako pierwsze państwo europejskie, otworzy Macedonii Północnej drzwi do NATO.

Ostatnim krajem, który dołączył  do NATO była Czarnogóra. Cały proces ratyfikacji i zatwierdzenia trwał ponad rok. Pojawiły się  jednak informacje, że członkowie  NATO postarają się przyspieszyć przyjęcie Macedonii do Sojuszu i że być może nastąpi to już podczas grudniowego szczytu w Londynie.

Źródło: Euractiv.com

Opracowanie BIS — Biuletyn Informacyjny Studium