Najnowszy numer „Pro Georgia” (nr 27) już dostępny!

29-08-17 Promocja 0 comment

Z przyjemnością informujemy, że ukazała się najnowsza edycja rocznika

„Pro Georgia. Journal of Kartvelological Studies”.

DSC_0009

W numerze ukazały się następujące teksty:

  1. Leonti Mroweli, Żywoty królów gruzińskich. Z języka starogruzińskiego przełożył i komentarzem opatrzył David Kolbaia
  2. Bernard Outtier, An Atypical Translator from Armenian to Georgian?
  3. Jost Gippert, Kartvelology in the Digital Age: On the Trail of Mzecabuk
  4. Oskar Kubrak, Stone Projectiles from Roman Fort Apsaros, Georgia
  5. Giorgi Alibegashvili, Georgian Monastery of Mount Athos
  6. Irma Makaradze & Tamar Melikidze, Specific Features – The Main Characters of Rustaveli`s „The Man in the Panther Skin”
  7. Ketevan Mania, Deda Ena as a Symbol of Georgian Identity According to Iakob Gogebashvili`s Letters
  8. Otar Janelidze, Three States in One City
  9. Giorgi Sosiashvili, The Oppression of the Georgian Population in Tskhinvali Region During the First Years of Soviet Occupation
  10. Maka Khutsishvili, The Unknown Fate of Melania Wohl-Lewicka, Polish Prima Donna of Tbilisi
  11. Lali Tsomaia, New Materials Concerning Secret Operations of the „Caucasian Group” in 1938-1939
  12. Nino Janashvili, Engraved Descriptions in Bronze (Georgian National Museum)
  13. In Memoriam, Jan Braun (1926 – 2015)

DSC_0006

Ukazujący się od 1991 roku rocznik „Pro Georgia. Journal of Kartvelological Studies”. Centre for East European Studies, Faculty of Oriental Studies, University of Warsaw” w ciągu dwudziestu czterech lat swojej działalności stał się jednym z najpoważniejszym a także jednym z nielicznych pism naukowych poświęconych szeroko rozumianej problematyce kartwelologicznej (gruzińskiej) i kaukaskiej nie tylko w Polsce, ale i w Europie. Na łamach rocznika publikowane są teksty głównie o profilu historycznym i literaturoznawczym. Pismo ma ogromne zasługi w wielu dziedzinach, zwłaszcza prezentacji badań nad historią i kulturą Kaukazu. Łączy ono, z jednej strony, przedstawicieli różnych dyscyplin i specjalności wokół problematyki kartwelologicznej i kaukaskiej, z drugiej jest obecnie najbardziej znanym i uznanym forum wymiany myśli i prezentacji badań dla uczonych nie tylko polskich, ale także zagranicznych.

DSC_0007

Swoje teksty w „Pro Georgia” zamieszczają historycy, historycy sztuki i literatury, językoznawczy, etnolodzy. Opublikowane już 27 tomów. „Pro Georgia. Journal of Kartvelological Studies” jest obecnie klasycznymi wydawnictwami, w najlepszym sensie tego słowa. Zamieszczone w nich studia są już opracowaniami klasycznymi, stanowiącymi punkt odniesienia dla każdego poważnego kartwelologa – stanowią kanon lektur dla wszystkich poważnych monografii i opracowań. Stanowi trwały dorobek polskiej myśli humanistycznej, nawiązując do najlepszych tradycji, reprezentowanych przez dawne polskie piśmiennictwo naukowe.

Założycielem i redaktorem naczelnym pisma jest David Kolbaia. Komitet redakcyjny tworzą: Wojciech Materski, Jan Malicki, ks. Henryk Paprocki. Przy redakcji działa też międzynarodowa Rada Naukowa „Pro Georgia”.

Ponadto, w 2010 r. Rada Naukowa „Pro Georgia” ustanowiła Nagrodę św. Grzegorza Peradze. Jest to jedyna w Europie nagroda imienia prawosławnego naukowca profesora przedwojennego Uniwersytetu Warszawskiego dla ludzi nauki i kultury. Nagroda jest przyznawana co dwa lata osobom, które w swojej działalności naukowej prezentują te wartości, którym wierny był św. Grzegorz Peradze. Nagroda wyróżnia wybitne osoby, których dorobek życia jest godnym do naśladowania wzorem dla innych.

„Pro Georgia. Journal of Kartvelological Studies. Centre for East European Studies Faculty of Oriental Studies University of Warsaw”. 27(2017). ISSN: 1230-1604.