Nie żyje najstarsza rosyjska obrończyni praw człowieka

11-12-18 Promocja 0 comment

W Moskwie w wieku 91 lat zmarła Ludmiła Aleksiejewa, najstarsza rosyjska obrończyni praw człowieka, przewodnicząca Moskiewskiej Grupy Helsińskiej. Przez ostatnie kilka tygodni legendarna postać radzieckiego oraz rosyjskiego ruchu obrony praw człowieka przebywała w szpitalu.

Ludmiła Aleksiejewa urodziła się 20 lipca 1927 r. na Krymie Podczas drugiej wojny światowej ukończyła kurs sanitariuszki i chciała pójść na front, lecz ze względu na młody wiek musiała zrezygnować z tego zamiaru. W 1950 r. ukończyła wydział historyczny Uniwersytetu Moskiewskiego, a po 4 latach– studia doktoranckie.

Po śmierci Stalina mieszkanie Aleksiejewej stało się miejscem spotkań młodzieży opozycyjnie nastawionej do władzy komunistycznej. Przechowywano tu także nielegalne wydawnictwa.

Po głośnej sprawie pisarzy Andrieja Siniawskiego i Julia Daniela Aleksiejewa zaangażowała się w obronę praw człowieka. Po 1968 r. jej mieszkanie stało się obiektem regularnych przeszukań. W 1976 r. aktywistka stała się jednym ze współzałożycieli Moskiewskiej Grupy Helsińskiej.

Organizacja od początku swego istnienia była prześladowana przez władze. W 1977 r. Aleksiejewa musiała wyemigrować do USA. W Stanach Zjednoczonych podjęła współpracę z Radiem Swoboda oraz Głosem Ameryki.

Do Rosji powróciła w 1993 r. po zmianach ustrojowych w tym kraju. Stała na czele Moskiewskiej Grupy Helsińskiej. Będąc w podeszłym wieku wielokrotnie uczestniczyła w akcjach protestu na Placu Triumfalnym w obronie prawa zgromadzeń. W wieku 82 lat została zatrzymana przez OMON.

W grudniu ub.r. prezydent Rosji Wladimir Putin odznaczył Aleksiejewą Premią Państwową za wybitną działalność na rzecz obrony praw człowieka.

Źródło: newsru.com