Nie żyje profesor Jerzy Kłoczowski

04-12-17 Promocja 0 comment

Pogrążeni w smutku informujemy, że w dniu 2 grudnia 2017, w wieku 93 lat zmarł wybitny historyk, uczestnik Powstania Warszawskiego, działacz opozycyjny i przyjaciel Studium Europy Wschodniej,

profesor Jerzy Kłoczowski

foto: Jacek Szydłowski

Prof. Kłoczowski był jednym z najważniejszych polskich historyków, wybitnym znawcą polskiego i europejskiego chrześcijaństwa. Związany z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim. Był założycielem i wieloletnim prezesem zarządu  Instytutu Europy Środkowo-Wschodniej oraz współtwórcą Konwentu Europejskiego Kolegium Polskich i Ukraińskich Uniwersytetów. Prof. Kłoczowski był wykładowcą Wschodniej Szkoły Letniej SEW oraz członkiem Rady Przeglądu Wschodniego. Kłoczowski wykładał też m.in. w College de France, Merton College Oxford University, Institute for Advanced Study w Princeton, University of Madison-Winsconsin, Kolegium Europejskim w Natolinie.

Otrzymał tytuły doktora honoris causa Uniwersytetu w Grodnie w 1993 r., Akademii Kijowsko-Mohylańskiej w 1998 r., Wolnego Uniwersytetu w Berlinie w 1998 r. oraz Uniwersytetu Sorbona w Paryżu w 1999 r.

Pogrążeni w żalu pragniemy przekazać najszczersze wyrazy współczucia rodzinie i bliskim Profesora.