Nowa umowa koalicyjna na Litwie, Polacy w rządzie

06-07-19 Promocja 0 comment

Liderzy Związku Rolników i Zielonych, Litewskiej Socjaldemokratycznej Partii Pracy, ugrupowania „Porządek i Sprawiedliwości” oraz Akcji Wyborczej Polaków na Litwie – Związku Chrześcijańskich Rodzin w piątek podpisali nową umowę koalicyjną.

Umowa dotyczy przyszłego programu większości rządzącej i podziału stanowisk. Zgodnie z porozumieniem „rolnicy” będą mieli swoich przedstawicieli w ministerstwie finansów, ochrony środowiska, opieki społecznej i pracy, energetyki, ekonomii i innowacji, kultury, zdrowia, nauki, edukacji i sportu, a także sprawiedliwości.

Socjaldemokratyczna Partia Pracy otrzymała teki ministrów spraw zagranicznych i rolnictwa, AWPL–ZRCh – portfele ministrów spraw wewnętrznych oraz transportu i komunikacji. Przedstawiciel „Porządku i Sprawiedliwości” zostanie  Ministerstwa Obrony, partia ta będzie także częściowo odpowiedzialna za pracę Ministerstwa Kultury, gdzie dostanie swojego wiceministra.

Koalicjanci zgodzili się również co do szeregu zmian związanych z polityką społeczną, zdrowiem i walką z korupcją. Podpisana umowa koalicyjna przewiduje, że kandydaturę premiera proponuje litewski Związek Rolników i Zielonych, natomiast przewodniczącym Sejmu będzie kandydat Litewskiej Socjaldemokratycznej Partii Pracy.

Szef „rolników” R. Karbauskis obiecał opuścić rząd w przypadku niepowodzenia w wyborach w przyszłym roku, Premier S. Skvernelisa, który przegrał wybory prezydenckie, do wtorku powinien odpowiedzieć, czy pozostanie na stanowisku.

Po wyborach prezydenckich „rolnicy” zaczęli tworzyć nową większość rządzącą, dotąd członkami koalicji byli tylko „rolnicy” i Socjaldemokratyczna Partii Pracy.

Źródło: DELFI Žinios, Lietuvos rytas, DELFI.lv, Eesti Rahvusringhääling

Opracowanie BIS — Biuletyn Informacyjny Studium