Nowy Prometeusz nr 16/2022 już dostępny

26-05-22 Promocja 0 comment

W niniejszym tomie dział HISTORII otwiera artykuł azerbejdżańskiego badacza okresu pierwszej Republiki Azerbejdżanu (1918-1920) Adaleta Tahirzadego, który odkrywa przed czytelnikami mało znaną kartę historii stypendystów azerbejdżańskich wysłanych przez rząd Azerbejdżańskiej Republiki na studia za granicę. Z kolej białoruski historyk Siarhei Shabeltsau analizuje kwestię tożsamości imigrantów z Ukrainy i Białorusi w Argentynie, przedstawia elementy ich kultury, takie jak język i religia. Kolejny tekst autorstwa Katsiaryny Kryvichaniny poświęcony jest dyskusji nad koncepcją bezpieczeństwa na terenach skażonych po awarii Czarnobylskiej Elektrowni Jądrowej w ZSRR i kształtowaniu się tzw. polityki czarnobylskiej ZSRR.

W rubryce Z ARCHIWUM mamy przyjemność zaprosić do zapoznania się z tekstem znanego badacza ruchu prometejskiego Salavata Iskhakova, w którym autor przedstawia rolę polskich oficerów w tworzeniu jednostek zbrojnych autonomicznego Baszkurdystanu (Republika Baszkirska) w latach 1917-1919. Kolejny tekst absolwenta Studium Europy Wschodniej, badacza emigracji gruzińskiej w okresie międzywojennym, Razhdena Chikhorii przedstawia mało znane karty z historii ruchu prometejskiego, mianowicie kulisy wydalenia z Polski gruzińskiego publicysty i działacza partii nacjonaldemokratycznej, Szalwy Amiredżibiego. Tekst uzupełniają dwa listy do premiera gruzińskiego rządu na uchodźstwie, Noe Żordanii. Dokumenty zostały przetłumaczone i opatrzone komentarzami autora.

Dział RECENZJI reprezentuje tekst historyka, Michała Kozłowskiego, który podjął się recenzji wznowionej książki Władysława Michniewicza “Wielki blef sowiecki”, wydanej przez wydawnictwo Fronda w 2021 roku.

Dział DEBATY „Polska, białoruska i ukraińska perspektywa Traktatu Ryskiego”, która się odbyła 26 października 2021 r., w ramach 17. dorocznej Konferencji Prometejskiej. Dyskusję poprowadził znawca tematyki prometejskiej i polskiej polityki wschodniej, historyk dr Paweł Libera, a uświetnili wypowiedziami; członek naszej redakcji, dr hab. Gennadii Korolov, białorusko-polski historyk dr Andrei Charniakevich oraz polski historyk i politolog prof. Przemysław Żurawski vel Grajewski.

Niniejszy zeszyt zamyka dział KRONIKI, gdzie przedstawiamy ważne wydarzenia z dziedziny badań prometejskich.

Skład redakcji:

Redaktor naczelny:

dr Shahla Kazimova – absolwentka, a obecnie wykładowca Studium Europy Wschodniej UW; doktor nauk humanistycznych.

Członkowie redakcji:

Gennadii Korolov – historyk i politolog, doktor habilitowany. Dyrektor Instytutu Badań nad Europą Środkowo-Wschodnią w Kijowie, profesor nadzwyczajny w Instytucie Historii Ukrainy Narodowej Akademii Nauk Ukrainy.

Katsiaryna Kryvichanina – historyk, laureatka Nagrody im. Lwa Sapiehy 2021 roku. Tytuł doktora historii uzyskała w Instytucie Historii Narodowej Akademii Nauk Białorusi.

Sekretarz redakcji:

Daria Szlezyngier – absolwentka filologii rosyjskiej na UW i studiów wschodnich Studium Europy Wschodniej UW. Od 2017 roku pracuje jako koordynatorka Stacji Kaukaskiej SEW UW na Państwowym Uniwersytecie im. Iwane Dżawachiszwilego w Tbilisi. Jest współorganizatorką Przeglądu Kina Gruzińskiego „Gamardżoba kino” w Warszawie.

Czasopismo „Nowy Prometeusz” można zamawiać drogą mailową, pisząc na adres: studenckie.studium@uw.edu.pl