Nowy szef litewskiego MSZ zaproponował Cichanoǔskiej powołanie przedstawicielstwa Białorusi w Wilnie

08-01-21 Promocja 0 comment

Minister spraw zagranicznych Litwy Gabrielius Landsbergis zaproponował w piątek liderce białoruskiej opozycji Swiatłanie Cichanoǔskiej powołanie przy Radzie Koordynacyjnej białoruskiej opozycji biura informacyjnego, które mogłoby zostać zatwierdzone  przez władze  litewskie.

Minister zaznaczył, że przedstawicielstwo tego typu mogłoby otrzymać status podobny do Litewskich Biur Informacyjnych, które w czasie okupacji sowieckiej działały za granicą.

„Zaproponowaliśmy pomysł na reprezentację Białorusinów, która otrzymałaby nie tylko status organizacji pozarządowej. Być może rząd szukałby sposobów na uznanie go za oficjalne biuro informacyjne, co dawałoby wyższy status ” — powiedział dziennikarzom G. Landsbergis.

Cichanoǔska nazwała taką propozycję „świetnym pomysłem”, ale powstrzymała się od szerszych komentarzy, mówiąc, że w tej chwili trwają dyskusje. Podziękowała Litwie za podniesienie kwestii Białorusi na arenie międzynarodowej i porównała białoruską walkę o demokrację z walką Litwinów o przywrócenie niepodległości 30 lat temu.

Źródło: DELFI Žinios, Lietuvos rytas, DELFI.lv, Eesti Rahvusringhääling

Opracowanie BIS — Biuletyn Informacyjny Studium