Nowym prezydentem Estonii został Alar Karis

01-09-21 Promocja 0 comment

We wtorek 31 sierpnia posłowie estońskiego Riigikogu wybrali Alara Karisa na prezydenta Estonii w drugiej turze. 72 parlamentarzystów poparło kandydaturę dyrektora Estońskiego Muzeum Narodowego.

Alar Karis był jedynym kandydatem. W głosowaniu wzięło udział 80 posłów.

Karis obejmie urząd 11 października. Do tego czasu Kersti Kaljulaid będzie nadal pełnić funkcję głowy państwa. Wcześniej 63 posłów Riigikogu głosowało na Karisa w pierwszej turze 30 sierpnia. Aby zostać wybranym, musi otrzymać co najmniej 68 ze 101 możliwych głosów.

Prezydent wybierany jest w parlamencie w głosowaniu tajnym, każdy członek Riigikogu ma jeden głos. Karisa nominowali deputowani koalicji rządzącej Partii Centrum i Partii Reform. Posiadają 59 mandatów w Riigikogu.

W pierwszej turze opozycyjne Partia Socjaldemokratyczna oraz Isamaa pozwoliły swoim posłom na głosowanie według własnego uznania, ale w drugiej turze obiecały poprzeć Karisa.

Posłowie populistycznej EKRE (ta frakcja liczy 19 osób) w obu turach postanowili nie brać kart do głosowania.

Karis wcześniej był rektorem Uniwersytetu Przyrodniczego i Uniwersytetu w Tartu. W październiku 2017 został dyrektorem Estońskiego Muzeum Narodowego.

Źródło: DELFI Žinios, Lietuvos rytas, DELFI.lv, Eesti Rahvusringhääling

Opracowanie BIS — Biuletyn Informacyjny Studium