O roli kobiet w polityce międzynarodowej mówiono na UW i UKW podczas konferencji „Kobiety w dyplomacji: wyzwanie czy misja?”

21-11-23 Promocja 0 comment

„Kobiety w dyplomacji: wyzwanie czy misja”. Odbyła się międzynarodowa konferencja naukowa poświęcona kobietom w dyplomacji na Uniwersytecie Warszawskim i Uniwersytecie Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy.

Dwudniowa konferencja (16 – 17 listopada br.) odbywa się w Warszawie (Wydział Neofilologii Uniwersytetu Warszawskiego) oraz w Bydgoszczy (Biblioteka Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego). Organizatorem konferencji było Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego, Wydział Historyczny Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego, Muzeum Dyplomacji i Uchodźstwa Polskiego, Towarzystwo Naukowe Historii Dyplomacji i Stosunków Międzynarodowych, Wydział Nauk Historycznych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu oraz Platforma „Małżonki Ukraińskich Dyplomatów”.

Wśród uczestniczek dyskusji znalazły się kobiety z doświadczeniem oraz praktyczną wiedzą o służbie zagranicznej, kierujące placówkami dyplomatycznymi na całym świecie, żony ambasadorów i polityków, znawczyni tajników protokołu dyplomatycznego.

Konferencja pozwoliła odpowiedzieć na takie pytania jak:

• Czy istnieje kobieca dyplomacja?
  • Jaką rolę pełnią żony dyplomatów, czy jaką mają rolę w polityce międzynarodowej?
  • Czy narzędzia dyplomacji publicznej są takie same w czasie wojny i pokoju?

Konferencja została objęta honorowym patronatem Ambasadora Nadzwyczajnego i Pełnomocnego Ukrainy w Polsce JE Wasyla Zwarycza, Wojewody Kujawsko-Pomorskiego Mikołaja Bogdanowicza, Dyrektora Studium Europy Wschodniej UW Jana Malickiego oraz Rektora Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego prof. Jacka Woźnego.