Objazd naukowy 2023: Brno (dzień czwarty)

24-02-23 Promocja 0 comment

Prezentujemy krótką relację z czwartego dnia objazdu naukowego (23 lutego 2023 roku) studentów i studentek studiów licencjackich i studiów magisterskich w Brnie.

Pierwszy dzień w Brnie-drugim, co do wielkości mieście w Czechach, będącym stolicą Moraw.

Naszym pierwszym celem była willa Tugendhatów- zbudowana w latach 20 XX wieku willa utrzymana w stylu wczesnego modernizmu. Sam budynek był protoplastą wielu stylów architektonicznych popularnych w późniejszych epokach. Warto dodać, iż willa Tugendhatów była pierwszym budynkiem mieszkalnym wyposażanym w klimatyzacje. Sam budynek przetrwał druga wojnę światową w niezmienionym kształcie, mimo iż niektóre elementy willi wymagały całkowitej rekonstrukcji. Niemniej mimo upływu ponad stu lat od zakończenia budowy willa nadal wygląda nowocześnie.

Następnym miejscem naszego objazdu była Café Era- przedwojenna kawiarnia, która przetrwała w niezmienionym kształcie zawirowania XX wieku. W kawiarni wysłuchaliśmy referatu Jędrzeja Jandera na temat pierwszego prezydenta Czechosłowacji Tomasa Masaryka. Sam Masaryk był gorącym zwolennikiem demokracji utrzymanej w duchu nauki katolickiej. Optował również za budową państwa opiekuńczego- można, zatem się pokusić się o uznanie Masaryka za ówczesnego chadeka. W Café Era mogliśmy także wysłuchać komunikatu dotyczącego bezpośrednio samego budynku, który jak wcześniej wspomniano przetrwał zawirowania historii w niezmienianym kształcie.

Kolejnym miejscem, które odwiedziliśmy w Brnie był „novy dom”- kompleks budynków mieszkalnych utrzymanych w bardzo nowoczesnym jak na owe czasy stylu. Kompleks mieszkalny miał być odpowiedzą na problem na rynku mieszkalnym, gdzie klasa średnia nie mogła pozwolić sobie na zakup własnego lokum.

Po przerwie obiadowej mieliśmy przyjemność zobaczyć i wysłuchać referatu w centrum wystawowym, będącym jednym z najbardziej charakterystycznych miejsc w Brnie. Plac przez wiele dekad był własnością wojska, ale obecnie pełni funkcje wyłącznie cywilne- często mają tam miejsce różnorakie targi z zakresu gospodarki.

Następnie spotkaliśmy się pod główną bramą twierdzy Spielberk- twierdzy, z której rozpościera się zapierająca dech w piersiach panorama Brna. Na dziedzińcu samej twierdzy zapoznaliśmy się z referatem dotyczącym historii samej budowli z zaznaczeniem polskiego akcentu w jej historii.

Ostatnim punktem dnia była wizyta na uniwersytecie Masaryka z profesorem Vitem Holuskiem. Wykład prof. Holuska dotyczył postawy czeskiego społeczeństwa oraz rządu na temat agresji rosyjskiej na Ukrainę. Z całą pewnością można stwierdzić, iż, Czechy podobnie jak Polska aktywnie wspierają Ukrainę, a Czesi podobnie jak Polacy gotowi byli pomóc narodowi ukraińskiemu.

Sam wykład stanowił doskonałe uzupełnienie wczorajszego referatu Sebastiana Kudły- również dotyczącego postawy Czech wobec rosyjskiej agresji. Pierwszy dzień w Brnie był bardzo intensywny, a samo miasto niezwykle urokliwe. Niewątpliwe największe miasto Moraw dało poznać się z najlepszej strony, podkreślając swoja role w historii i kulturze Czech.

Naszym następnym celem będzie Ołomuniec oraz Ostrawa-trzecie, co do wielkości miasto w Czechach. Pozostaje, zatem liczyć, iż pozostała cześć objazdu będzie tak samo fascynująca i angażująca jak dni poprzednie.