Objazd naukowy 2023: Praga (dzień drugi)

22-02-23 Promocja 0 comment

Prezentujemy krótką relację z drugiego dnia objazdu naukowego (21 lutego 2023 roku) studentów i studentek studiów licencjackich i studiów magisterskich w czeskiej Pradze.

Drugi dzień objazdu „tradycyjnie” zaczął się od wysłuchania tematów referowanych przez studentów studiów magisterskich, w sali konferencyjnej.

• Paweł Nowak „Tożsamość narodowa Czechów”-definicja tożsamości narodowej, współczesna kwestia tożsamości narodowej we polityce Republiki Czeskiej.
  • Hubert Kapturkiewicz „Franz Kafka, Józef Czapski, Rainer Maria Rilke” Obrazy Pragi, jako inspiracja i tło dla twórczości artystów z różnych epok.

Oba referaty oraz wywiązana z nimi dyskusja podkreśliły rolę Pragi, jako jednego z najważniejszych centrów kultury czeskiej oraz samego miasta, jako inspiracji dla artystów z różnych epok. Wieloaspektowość referatów oraz podkreślenie roli stolicy Czech w kształtowaniu regionalnej kultury i współczesnego narodu czeskiego znacząco poszerzyły naszą świadomość na temat jednego z najważniejszych miast Europy środkowej, jaką niewątpliwe jest Praga. W kwestiach merytorycznych nieocenione okazały się uwagi kadry naukowej objazdu: dr Ludwiki Włodek, dr Marka Radziwona oraz Denysa Kutesenko.

Od godzinny 10 do 14 członkowie objazdu mieli przyjemność wysłuchać komunikatów studentów studiów licencjackich w poniższych, charakterystycznych dla Pragi miejscach. Referaty wygłoszone przy najważniejszych zabytkach silnie związanych z czeską kulturą zdecydowanie uatrakcyjniły drugi dzień w stolicy Czech.

• Hrad
  • Katedra św. Wita
  • Złota Uliczka
  • Pałac Czernichów (MSZ)
  • Pałac Wallensteina
  • Pałac Lichtensteinów
  • Pałac Thunów-Hochensterinów
  • Kościół św. Mikołaja
  • Muzeum Kafki
  • Most Karola

Wcześniej wygłoszone referaty stanowiły doskonałe uzupełnienie wyżej wymienionych komunikatów, podkreślając wielokulturowy charakter Pragi oraz jej role w budowaniu narodowej tożsamości czeskiej. Można, zatem z całą pewnością powiedzieć, iż obecna stolica Czech miała wiodącą role w tworzeniu kultury czeskiej oraz jej obrazu, z jakim, na co dzień się stykamy.

Od godzinny 16 po przerwie obiadowej kontynuowano prezentowanie komunikatów, w poniższych
lokalizacjach.

• Dzielnica Żydowska
  • Stary Cmentarz Żydowski
  • Pomnik Franza Kafki
  • Ratusz z zegarem astronomicznym
  • Pomnik Jana Husa
  • Kościół Panny Marii przed Tynem
  • Dom miejski

Wizyta w dzielnicy Żydowskiej podkreśliła międzynarodowy charakter Pragi, wymieniony we wcześniejszych referatach. Sama dzielnica żydowska jest jedną z najstarszy w Europie, co zdecydowanie uwypukla jej miejsce w tkance miejskiej Pragi. Mimo zawirowań historii dzielnica żydowska nie zniknęła i po dziś dzień świadczy o przenikaniu się odmiennych kultur oraz religii w obecnej stolicy Czech.

Program dnia zakończył się o godzinnie 18-niewątpliwe drugi, a zarazem przedostatni dzień w Pradze był dniem bardzo intensywnym, obfitym w poznawaniu Pragi.

Członków objazdu naukowego w następnych dniach czeka wizyta w Brnie, Ołomuńcu i Ostrawie, które w niemniejszym stopniu, co Praga wpływały na rozwój narodu oraz związanej z nim kultury czeskiej.