Objazd naukowy 2023: Praga (dzień pierwszy)

21-02-23 Promocja 0 comment

Prezentujemy krótką relację z pierwszego dnia objazdu naukowego (20 lutego 2023 roku) studentów i studentek studiów licencjackich i studiów magisterskich w czeskiej Pradze.

Pierwszy dzień objazdu obejmował wygłoszenie następujących referatów i dyskusji:

• Temat referatu Daniel Fiedczaka: „Sytuacja Polityczna w Czechosłowacji w latach 60 XX wieku oraz próba budowania „socjalizmu z ludzką twarzą”, Operacja „Dunaj””.
  • Temat referatu Pauliny Długoszek: „Vaclav Havel, Karta 77 oraz jej dziedzictwo”.

Zwiedzanie Pragi oraz wygłoszone komunikaty studentów studiów licencjackich w poniższych, ważnych miejscach dla historii Pragi i Czech (godz. 11:00-14:00):

• Biblioteka Vaclava Havla
  • Pomnik Aksamitnej Rewolucji
  • Miejsce samospalenia Jana Palacha przed Muzeum Narodowym
  • Pałac Lucerna

Odwiedzenie Instytutu Polskiego w Pradze oraz spotkanie z dr Romanem Baronem- historykiem koncentrującym się w swych badaniach na problematyce stosunków polskoczeskich oraz autorem książek o tej tematyce. W trakcie prelekcji dr Baron odpowiadał na pytania związane ze społeczeństwem czeskim oraz wizerunkiem Polaków i Polski w Republice Czeskiej. (godz. 14:00-15:00).

Wizyta oraz oprowadzenie po siedzibie Radia Wolna Europa i rozmowa z pracującymi tam dziennikarkami (godz. 16:00).

Ciąg dalszy nastąpi…