Objazd naukowy 2023: Praga (dzień trzeci)

23-02-23 Promocja 0 comment

Prezentujemy krótką relację z trzeciego dnia objazdu naukowego (22 lutego 2023 roku) studentów i studentek studiów licencjackich i studiów magisterskich w czeskiej Pradze.

Ostatni dzień w Pradze zaczęliśmy od wysłuchania referatu Sebastiana Kudły na temat stanowiska Czech wobec wojny na Ukrainie. Ostatnie dwanaście miesięcy znacząco wpłynęły na relacje czesko- ukraińskie oraz ich dynamikę. Relacje miedzy Pragą, a Kijowem do 24 lutego były często ambiwalentne (brak pełnego poparcia dla sankcji po aneksji Krymu czy niski priorytet Ukrainy w polityce zagranicznej Republiki Czeskiej).

Następne referaty zostały wygłoszone przez dr Marka Radziwona- ich autorzy niestety nie byli obecni na objeździe.

  • Historyczne przyczyny czeskiego rusofilstwa” autorstwa Miłosza Bartosiewicza.
  • Rosyjski ludowy uniwersytet w Pradze” Tadeusza Stawujaka.

Oba referaty odnosiły się bezpośrednio do obecności „słowiańskiego żywiołu” w Pradze oraz roli słowianofilstwa w historii Czech. Mimo iż współczesne tereny Czech niezwykle długo znajdowały się pod berłem Habsburgów, to rola Rosji często przedstawianej, jako „obrończyni Słowian” była obecna w myśli politycznej Czechów od XIX wieku aż po wiek XX gdzie Praga stała się miastem skupiającym rosyjska inteligencje na obczyźnie.

Po wysłuchaniu referatów udaliśmy się do czeskiego oddziału Memoriału na spotkanie z pracownikami tejże instytucji. Spotkanie trwało godzinne i skupiało się na przybliżeniu nam misji oraz działań Memoriału, którego poselstwo jest niezwykle ważne w obliczu narastającej rosyjskiej propagandy. Czeski oddział memoriału skupia swe działania na projekcie „Gulag.cz” polegającym na badaniu oraz rozpowszechnianiu wiedzy o zbrodniach władzy radzieckiej popełnianych łagrach na terenie całego ZSRR. Rozmowa z pracownikami była niezwykle cennym doświadczeniem poszerzającym naszą wiedze na temat opresyjności systemu radzieckiego i związanej z nim sieci obozów gułag.

Wizyta w „Memoriale” była ostatnim punktem naszego objazdu znajdującym się w Pradze. Niewątpliwe stolica Czech stanowi jedno z najważniejszych miejsc na kulturowej mapie Europy środkowej oraz żywy przykład jak tkanka miejska odzwierciedla charakter narodu oraz państwa.

Naszym następnym celem było Brno, oraz poniższe atrakcje:

  • Wystawa sztuki w Brnie
  • Morawska Galeria
  • Spacer do twierdzy Spielberg

Niestety niedane nam było zobaczyć żadnego z powyższych miejsc, gdyż nasze plany pokrzyżowała awaria autobusu. Pęknięcie opony oraz wymuszony tym postój doprowadziły do przeorganizowania pierwszego dnia objazdu w Brnie- z uwagi na późną porę przyjazdu komunikaty zaplanowane na środę zostały przesunięte na dzień następny (czwartek).

Niewątpliwe czwarty dzień objazdu obfitował w niespodziewane wydarzenia, które zmusiły nas do zmiany dotychczasowe planów, ale za to umożliwiły bliższe zapoznanie się z piękną, czeską naturą.

Następne dwa dni spędzimy w Brnie, na naszej mapie czekać na nas będzie jeszcze Ołomuniec i Ostrawa.