Obywatele Ukrainy na polskim rynku pracy – badanie socjologiczne

21-02-22 Promocja 0 comment

Obywatele Ukrainy pracujący w Polsce najchętniej osiedliliby się naszym kraju na stałe. Wielu z nich dobrze mówi po polsku, ma wyższe wykształcenie i chciałoby pracować w obszarze swoich kwalifikacji. O tym, jak bardzo zmieniła się sytuacja Ukraińców na polskim rynku pracy, można przeczytać w najnowszym Raporcie Mobilności Transgranicznej EWL Group i Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego.

Obecnie w Polsce mieszka ponad 1,5 miliona obywateli Ukrainy, którzy stanowią najliczniejszą grupę cudzoziemców. Badanie przeprowadzone pod koniec grudnia 2021 roku przez EWL Group i Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego wykazało, że obywatele Ukrainy coraz chętniej deklarują chęć osiedlenia się w Polsce na stałe, szczególnie, gdy mają możliwość podjęcia legalnej pracy zgodnie ze zdobytymi kwalifikacjami. Z raportu wynika, że 38 proc. badanych rozważa taką migrację, a 24 proc. chętnie przeprowadziłoby się do Polski na kilka lat.

Jednocześnie coraz więcej obywateli Ukrainy przyjeżdżających do Polski w celach zarobkowych ma wyższe wykształcenie i chciałoby pracować w swoim zawodzie. Aż 60 proc. respondentów zadeklarowało posiadanie takiego wykształcenia, co stanowi znaczącą zmianę w porównaniu do 2019 roku, w którym dyplom wyższej uczelni miało 28 proc. badanych.

Z kolei dla polskich pracodawców istotny jest fakt, że coraz więcej Ukraińców posługuje się płynnie językiem polskim. W 2019 roku tylko 18 proc. badanych posiadało dobrą znajomość języka polskiego, podczas gdy pod koniec 2021 roku ich odsetek wzrósł do 46 proc.

Ponadto Polska w ciągu ostatnich kilku miesięcy stała się najczęściej wybieranym państwem zagranicznym, w którym migranci z Ukrainy chcieliby pracować i osiedlać się. Jako pierwszy kierunek migracji wskazało ją aż 53 proc. respondentów.  Na drugim miejscu znalazły się Niemcy, które wybrało 50 proc. badanych, na trzecim – Kanada, którą zaznaczyło 43 proc. uczestników badania.

Wynik raportu wskazuje na zmianę, jaka dokonała się na podium najpopularniejszych kierunków, w porównaniu do badania przeprowadzonego w maju 2021 roku. Wtedy Niemcy były na szczycie tego zestawienia, wyprzedzając Polskę o kilka procent.

Zmiana dotyczy też postrzegania Kanady i Wielkiej Brytanii. Jeszcze w maju ubiegłego roku ukraińscy respondenci tylko w niewielkim stopniu rozważali wyjazd do tych krajów. Za wyjazdem zarobkowym do Kanady opowiedziało się wtedy 23 proc. badanych, a do Wielkiej Brytanii tylko 14 proc. Z ostatniego badania wynika, że już 43 proc. ankietowanych chętnie wyjechałoby do Kanady i aż 38 proc. wybrałoby Wielką Brytanię.

„Wynikać to może z faktu, iż proces legalizacji pobytu i pracy w Polsce jest dla cudzoziemców z Ukrainy coraz prostszy. Dodatkowo bliskość kulturowa, znajomość języka polskiego oraz to, iż w Polsce przebywa ponad 1,5 mln obywateli Ukrainy, powoduje, że pracownicy łatwiej aklimatyzują się w naszym kraju niż np. w Niemczech, a to może być jednym z czynników determinujących wybór kierunku zatrudnienia” – podkreśla prof. Mariusz Kowalski, ekspert Studium Europy Wschodniej UW.

Badanie socjologiczne „Obywatele Ukrainy na polskim rynku pracy” zostało przeprowadzone w dn. 20–31 grudnia 2021 roku przez EWL S.A. oraz Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego. Metodą CAWI (Computer Assisted Web Interview) przebadanych zostało 600 pracujących w Polsce obywateli Ukrainy.

Zapraszamy do zapoznania się z raportem.