ONZ: koniec pracy dzieci na polach z bawełną w Uzbekistanie

14-12-17 Promocja 0 comment

Według informacji  ONZ władze Uzbekistanu zaprzestały zatrudniania  dzieci przy  zbiorach bawełny. Przedstawiciele Międzynarodowej Organizacji Pracy (MOP) (International Labour Organization, ILO)przeprowadzili rozmowy z ok. 3a tys. osób, zajmujących się zbiorem bawełny, przedstawicielami lokalnych władz, pedagogami oraz lekarzami. Przeprowadzono także ponad 1 tys. wywiadów telefonicznych.

Udało się ustalić, że, jak czytamy na stronach ONZ, „położono kres przymusowej pracy na polach  bawełny uczniów, studentów, nauczycieli oraz pracowników medycznych. Natomiast ochotnicy, którzy zgłosili się do pracy dobrowolnie, otrzymali wyższe wynagrodzenie – zgodnie z rekomendacjami MOP oraz Banku Światowego”.

Przypomnijmy, że kwestia przymusowego zatrudniania  ludzi przy zbiorze bawełny w Uzbekistanie była częstym tematem m.in. w prasie zachodniej. M.in. gazeta New York Times informowała , iż poza uczniami, studentami, nauczycielami, lekarzami  na polach bawełny musieli pracować nawet piłkarze i pracownice agencji towarzyskich. Cotton Campaign i Responsible Sourcing Network (organizacje współpracujące z zachodnimi producentami odzieży) z uwagi na ten proceder  niejednokrotnie bojkotowały uzbecką bawełnę.

Źródło: newsru.com