Ostatnie tegoroczne spotkanie z cyklu „Kolokwia Warszawsko-Wileńskie”

20-12-22 Promocja 0 comment

Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej i Stacja Wileńska Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego zorganizowały po raz dziesiąty spotkanie z cyklu „Kolokwia Warszawsko-Wileńskie”.

Bohaterem spotkania był prof. dr hab. Ihor Cependa, rektor Uniwersytetu Przykarpackiego im. Wasyla Stefanika w Iwano – Frankiwsku, który wygłosił wykład na temat „Ukraina 2022”.

• Dlaczego Putinowi nie udało się złamać Ukraińców i zająć Kijowa?
  • Jak prezydent Wołodymyr Zełenski zjednoczył naród ukraiński?
  • Jak Ukraińcy oceniają pomoc Zachodu?
  • Czy Polska i Litwa będą głównymi sojusznikami wyzwolonej Ukrainy?
  • Jak wygląda życie codzienne pracowników oświaty i nauki na Ukrainie?

Na te i inne pytania będzie szukał odpowiedzi w swym wystąpieniu ukraiński politolog Ihor Cependa. Profesor jest znany nie tylko jako rektor prosperującej szkoły wyższej i autor kilkudziesięciu prac naukowych, ale również jako aktywny działacz społeczny, orędownik pojednania ukraińsko-polskiego i popularyzator idei europejskiej.

Razem ze Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego prof. Ihor Cependa zorganizował 15 polsko-ukraińskich spotkań w Jaremczu. Negocjował w sprawie uhonorowania polsko-ukraińskich miejsc pamięci, przygotowywał wspólną deklarację Prezydentów Ukrainy i Rzeczypospolitej Polskiej „O pojednaniu – w 60 rocznicę tragicznych wydarzeń na Wołyniu”, w 2007 roku zainicjował stworzenie Międzynarodowego Centrum Spotkań Młodzieży Akademickiej w Mikuliczynie. Jest członkiem rzeczywistym Ukraińskiej Akademii Nauk, doktorem honoris causa Uniwersytetu Rzeszowskiego (2015), laureatem nagrody „Karpacka Europa Wspólnych Wartości” (2019).

Spotkanie odbyło się w Muzeum Narodowym – Pałacu Wielkich Książąt Litewskich, 15 grudnia, o godz. 18.00.

„Kolokwia warszawsko-wileńskie” to jedna z form działalności Stacji Wileńskiej we współpracy z Uniwersytetem Wileńskim i Uniwersytetem Witolda Wielkiego w Kownie. Pomysł na ich organizację zrodził się w Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego. W ubiegłym roku zaczęła działać Stacja Wileńska, nawiązująca do tradycji Instytutu Naukowo-Badawczego Europy Wschodniej. Działał on w Wilnie w okresie międzywojennym.