Pięć powodów, dla których Łukaszenka brutalnie stłumił niedzielne protesty

10-11-20 Promocja 0 comment

Jak donoszą obrońcy praw człowieka z centrum „Wiasna”, o godzinie 22:00 w niedzielę organizacja znała nazwiska około tysiąca zatrzymanych w trakcie akcji protestu. W Mińsku przez całą noc miały miejsce aresztowania. 8 listopada władze zmobilizowały wszystkie siły, w tym według niektórych także wojsko. Do Mińska przywieziono policję z regionów, odgradzając całą stolicę, która praktycznie znalazła się w stanie oblężenia.

Reżim spieszy się, aby jak najszybciej zakończyć protesty – komentuje brutalność władz białoruski politolog Walery Karalewicz.

„W niedzielę władze najwyraźniej postanowiły zdecydowane stłumić ruch protestacyjny. Dlaczego nie zaczekano  do stopniowego wygasania protestu z przyczyn naturalnych, ale postanowiono przyspieszyć ten proces?” – zastanawia się ekspert. Dodaje, że do pewnego stopnia taktyka siłowików” się powiodła : „Protestujących udało się podzielić, rozbić na części, uniemożliwić im wspólną obronę”.

Zdaniem Karbalewicza, władze działają brutalnie z pięciu powodów.

„Przede wszystkim – niecierpliwość. Patrzenie , jak w każdą niedzielę stolica zamienia się w święto wolnych, niepodporządkowywanych władzy ludzi, jest dla niektórych nie do zniesienia.

Po drugie, władze zauważyły zmęczenie ludzi, którzy wyszli protestować i postanowiły wykorzystać odpowiedni moment.

Po trzecie, protesty w regionach prawie ucichły, dlatego policję z regionów można było bezpiecznie skierować do Mińska.

Po czwarte, trzymiesięczna konfrontacja to walka o zagłodzenie, wyczerpanie wroga. Kto pierwszy nie wytrzyma stresu. Można by pomyśleć, że siły pracowników MSW się kończą. Dlatego muszą się spieszyć, by zakończyć protesty jednym ciosem i wreszcie  odetchnąć.

Po piąte, może naciska też Rosja. Były różne hipotezy rosyjskich ekspertów, według których Putin dał Łukaszence ograniczony czas na ogarnięcie się. A Łukaszenka nie „mieści się” w harmonogramie, wyjaśnia Karbalewicz i dodaje, że nie warto mylić tymczasowego wygaśnięcia protestów z ich zakończeniem.

Źródło: Nasza Niwa, Biełta, BiełaPAN, Salidarnaść, Biełaruski Partyzan

Opracowanie BIS — Biuletyn Informacyjny Studium