Pozycja Mołdawii w Indeksie Wolności Człowieka

03-12-16 Promocja 0 comment

moldMołdawia zajęła 69. miejsce na 159 krajów uwzględnionych w Indeksie Wolności, który jest opracowany wspólnie przez Cato Institute, Fraser Institute oraz Instytut Liberalny. Wskaźnik kraju stanowi 6,99 punktów na 10 możliwych. Pod względem wolności gospodarczej Mołdawia zajmuje 99. pozycję.

W rankingu wolności prasy i wolności wypowiedzi, Mołdawia zdobyła 6,53 punktów na 10. Na ocenie negatywnie odbił się  wpływ polityków na prasę i kontrola nad mediami.

Najniższą ocenę kraj otrzymał w dziedzinie egzekwowania prawa, gdzie zdobył 4,05 punktów, a w dziedzinie niezależności sądownictwa Mołdawia zyskała tylko 1,77 punkta.

W klasyfikacji generalnej na tej samej pozycji co Mołdawia uplasowała się Namibia. Sąsiedzi kraju – Rumunii i Ukraina zajęły odpowiednio 30. i 111. miejsce.

Źródło: Moldovainform

Opracowanie: BIS – Biuletyn Informacyjny Studium