Prezydent Gruzji ułaskawiła Giorgiego Ruruę

28-04-21 Promocja 0 comment

27 kwietnia prezydent Gruzji Salome Zurabiszwili podpisała akt ułaskawienia Giorgiego Ruruy – jednego ze współwłaścicieli opozycyjnej telewizji Mtavari, którego opozycja uważa za więźnia politycznego. Uwolnienie Ruruy stanowiło jeden z punktów porozumienia między władzą i opozycją, zaproponowanego przez Charlesa Michela i mającego na celu stopniowe zażegnanie kryzysu politycznego w kraju.

Giorgi Rurua został zatrzymany 18 listopada 2019 roku. W lipcu 2020 roku sąd miejski w Tbilisi uznał go winnym nielegalnego posiadania, zakupu i noszenia broni i skazał na cztery lata pozbawienia wolności.

Salome Zurabiszwili zapowiedziała, że podpisze akt ułaskawienia Ruruy po tym, jak przedstawiciele partii opozycyjnych zakończą bojkot parlamentu i wezmą udział w sesji plenarnej.

27 kwietnia przedstawiciele partii opozycyjnych, którzy podpisali porozumienie, po raz pierwszy wzięli udział w posiedzeniu parlamentu. Tego samego dnia rozpoczęły się również konsultacje w sprawie zainicjowania ustawy o amnestii, na mocy której przewodniczący największej partii opozycyjnej kraju Zjednoczony Ruch Narodowy Nika Melia powinien zostać zwolniony z aresztu.

W mającej miejsce 28 kwietnia  sesji parlamentu wzięli udział przedstawiciele partii Lelo, Strategia Agmaszenebeli, Girczi, Girczi – Więcej Wolności, Partii Republikańskiej (która startowała w wyborach w bloku z Ruchem Narodowym), niezależni deputowani (którzy znaleźli się na listach Europejskiej Gruzji), a także deputowana ZRN Salome Samadaszwili (która jeszcze oficjalnie nie odeszła z partii, jednak już jej nie reprezentuje).

Źródło: newsgeorgia.ge

Opracowanie: BIS –  Biuletyn Informacyjny Studium