Prezydent Ukrainy poprosił oligarchów, aby w czasie epidemii stali się „patronami” swoich regionów

24-03-20 Promocja 0 comment

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski zwrócił się do oligarchów o pomoc w zwalczaniu epidemii koronawirusa oraz o opiekę nad obwodami, w których znajdują się ich aktywa. Poinformował o tym 23 marca portal „Ukraińska Prawda”.

Aby wykorzystać biznesmenów do walki z epidemią COVID-19, Zełenski spotkał się z nimi 16 marca. Anonimowy uczestnik rozmów poinformował, że prezydent poprosił nie tylko o pomoc finansową, ale także o to, aby każdy z oligarchów przejął nadzór nad konkretnymi obwodami Ukrainy, w których mają swoje aktywa, zasoby, a zatem także ludzi.

Ukraińskie obwody zostały podzielone w następujący sposób: Rinat Achmetow zajmie się obwodami iwano-frankiwskim, lwowskim, donieckim, ługańskim oraz miastami, na które ma wpływ, takimi jak np.Krzywy Róg. Ihor Kołomojski „otrzymał” obwód zaporoski, a Ihor Pałycia – obwody wołyński oraz tarnopolskim (na spółkę z Kołomojskim). Wiktor Pinczuk przejął obwód dniepropietrowski, a Andrij Werewski – połtawski i kropywnicki. Jurij Kosiuk – obwody winnicki i czerkaski, Andrij Stawnicer – odesski, a Ołeksander Jarosławski – charkowski.

Sam prezydent oficjalnie poinformował, że spotkał się z „elitą biznesu, aby zebrać pieniądze na walkę z wirusem” oraz powołać wspólny fundusz. W tym celu szef państwa poprosił oligarchów o 12-13 mld hrywien (400-450 mln euro). Według jednego z uczestników spotkania, widać, że ukraińskie władze nie mają jasnego planu powstrzymania epidemii.

Dodajmy, że dotychczas na Ukrainie odnotowano 73 przypadki zarażenia koronawirusem, trzy osoby zmarły.

Źródło: Ukraińska Prawda

Opracowanie BIS – Biuletyn Informacyjny Studium