Przedstawiciele kilku uniwersytetów z Macedonii Północnej z wizytą w Studium Europy Wschodniej

25-10-23 Promocja 0 comment

W dniach 23-24 października gościliśmy delegację profesorów i wykładowców z czołowych uczelni w Macedonii Północnej.

Ogólnym celem wizyty było zapoznanie się z polskimi doświadczeniami na polu edukacji wielokulturowej i pracy z mniejszościami etnicznymi. Szczególnie interesujące dla uczestników były polskie doświadczenia i rozwiązania  instytucjonalne związane z konsekwencjami trwającej wojny w Ukrainie. Uwagę przedstawicieli macedońskich jednostek naukowych zwróciła  sytuacja ukraińskich uchodźców, inkluzywność polskich instytucji oraz metody i rozwiązania jakie stosują do włączenia Ukraińców do swoich społeczności, zarówno w Warszawie, jak i w Polsce. Prezentacje przedstawicieli akademickich, wymiana doświadczeń oraz nawiązanie kontaktów akademickich to kluczowe aspekty tej wizyty. Oprócz SEW UW, delegaci mieli możliwość  zapoznać się z pracą różnych polskich instytucji edukacyjnych i pozarządowych m.in.  Ośrodka Karta, Domu Ukraińskiego, Fundacji Ocalenie. Opiekunem merytorycznym delegacji z ramienia Studium Europy Wschodniej był dr Rigels Halili.(DIP)