Rosja uprości procedury przyznawania obywatelstwa mieszkańcom Osetii Południowej

13-04-19 Promocja 0 comment

W najbliższej przyszłości planowane jest zawarcie porozumienia między Rosją a Republiką Osetii Południowej w sprawie uproszczonej procedury uzyskiwania obywatelstwa. Zostało to ogłoszone 12 kwietnia przez Sergieja Cekowa, członka Komisji Spraw  Zagranicznych Rady Federacji.

„Przygotowywane jest porozumienie w sprawie rozwiązywania kwestii podwójnego obywatelstwa i nabywania przez obywateli Osetii Południowej, stale przebywających w republice, obywatelstwa Federacji Rosyjskiej w uproszczony sposób. Odpowiednie prace prowadzone są w ramach wcześniej podpisanej międzypaństwowej umowy  o sojuszu i integracji. Rozumiemy, że dla Osetii Południowej jest to bardzo ważna kwestia. Prace nad nią trwają od dłuższego czasu, myślę, że w niedalekiej przyszłości sprawa zostanie zakończona” – powiedział Cekow na posiedzeniu Komisji ds. Współpracy Parlamentów Osetii Południowej i Rady Federacji.

W Cchinwali oczekiwano, że porozumienie w sprawie przyznania obywatelstwa Federacji Rosyjskiej w ramach procedury uproszczonej będzie gotowe już w 2018 r. Kwestię uproszczenia procedury otrzymywania  obywatelstwa omówiono w listopadzie 2017 r. na spotkaniu prezydenta Rosji Władimira Putina i przywódcy Osetii Południowej Anatolija Bibiłowa.

Źródło: ekhokavkaza.com
Opracowanie: BIS – Biuletyn Informacyjny Studium