XIX Wschodnia Szkoła Zimowa już za nami

28-02-23 Promocja 0 comment

14 marca odbyło się ostatnie spotkanie z nauką,  w ramach XIX Wschodniej Szkoły Zimowej. Do prezentacji wykładu zamykającego został zaproszony prof. Paul Dragos Aligica z Uniwersytetu w Bukareszcie, który poddał pod dyskusję temat: The Crisis of Liberal Democracy. Ideology, Realignment, and the Great Transformation of the 21st Century. Spotkanie prowadzone przez dr. Rigelsa Halili- kierownika WSZ, miało uroczysty charakter. Gratulacje oraz życzenia sukcesów w realizacji planów naukowych, skierował do uczestników szkoły dyrektor Studium Europy Wschodniej, Jan Malicki. Dyrektor podkreślał znaczenie Szkoły w wymianie myśli oraz kształtowaniu przyszłych decyzji zawodowych. Nie zabrakło też podziękowań dla wszystkich osób zaangażowanych w organizację tego wyjątkowego wydarzenia m.in. Diany Brutyan- koordynatorki Szkoły.

Zgodnie z wieloletnią tradycją na zakończenie uroczystości, każdy z uczestników otrzymał imienny dyplom ukończenia XIX Wschodniej Szkoły Zimowej. W tegorocznej edycji WSZ wzięło udział 13 osób z Polski, Ukrainy, Kirgistanu i Gruzji.

Do zobaczenia!

XIX Edycja Wschodniej Szkoły Zimowej, niezwykle intensywnego kursu, podczas którego uczestnicy zapoznają się z wybranymi zagadnieniami związanymi z historią, kulturą, politologią czy gospodarką regionu  zainteresowań Studium Europy Wschodniej UW, rozpoczęła się 28 lutego. Inauguracja miała miejsce w Sali Kolumnowej na Wydziale Historii UW.

Wschodnia Szkoła Zimowa  jest skierowana do studentów ostatniego roku studiów humanistycznych z krajów byłego związku radzieckiego i obozu komunistycznego. Na program Szkoły składają się wykłady i seminaria prowadzone zarówno przez profesorów z polskich ośrodków akademickich i naukowych, jak i zagranicznych – wśród nich absolwentów Wschodniej Szkoły Letniej, dziś już znanych badaczy, którzy teraz wykładają dla swoich młodszych kolegów. 

Szczegółowa fotorelacja z wykładów poniżej.

Uroczystość otwarcia WSZ rozpoczęliśmy od pokazu filmu dokumentalnego pt. „TRUDNE BRATERSTWO PIŁSUDSKI-PETLURA 1920 – HISTORYCZNY WYMIAR SOJUSZU”, a następnie przeszliśmy do dyskusji panelowej, w której udział wzięli:

  • PŁK. TADEUSZ KRZĄSTEK, Studium Europy Wschodniej, Uniwersytet Warszawski
  • PROF. DR HAB. IRYNA MATIASH, Narodowa Akademia Nauk w Kijowie
  • PROF. DR HAB. WŁADYSŁAW WERSTIUK, Instytut Historii Ukrainy, Narodowa Akademia Nauk w Kijowie

Film dokumentalny „Trudne braterstwo” zrealizowany przez studio filowe MEDIA KONTAKT, porusza temat stosunków polsko-ukraińskich w latach 1919-1921.

– Ten film zrobiliśmy 25 lat temu ale on nie stracił aktualności do dziś. Czy mógł ktoś przewidzieć atak wschodniego sąsiada na Ukrainę w 2014 roku? Te kwestie, które poruszaliśmy w naszym filmie, dzisiaj są szczególnie ważne i warte zastanowienia się nad losami Europy – mówił płk. Tadeusz Krząstek.

Drugi dzień WSZ zaczęliśmy od wykładu inauguracyjnego prof. dr hab. Leszek Zasztowt ze Studium Europy Wschodniej, Uniwersytet Warszawski, pt. „Ukraina – pomiędzy Polską a Rosją. Rosyjska narracja i stosunek do Ukrainy”.

Trzeciego dnia szkoły w zastępstwie dr Adrianny Zaharijević, dr Rigels Halili ze Studium Europy Wschodniej UW,  przybliżał zagadnienie pt. Polacy, Polska i Bałkany. Ukryte dziedzictwo. Dr David Kolbaia również z SEW UW,  zaprezentował wykład pt. Południowy kaukaz w poszukiwaniu własnej tożsamości po 1991 roku. Na  rozważania Kultura i wojna. Lekcja ukraińska zaprosił słuchaczy Krzysztof  Czyżewski – poeta, współtwórca Ośrodka „Pogranicze – sztuk, kultur, narodów” w Sejnach oraz Fundacji Pogranicze.

Po trzydniowej sesji wyjazdowej połączonej ze zwiedzaniem Torunia oraz Chełmna, słuchacze WSZ kontynuują zajęcia w Warszawie. W poniedziałek dr Aleksandar Pavlović z Uniwersytetu w Belgradzie, podczas wykładu pt. Balkanism Then and Now: How (not) to Talk About the Balkans analizował pojęcie balkanizmu, natomiast wtorkowe spotkanie poświęcone było przemyśleniom mgr. Andrzeja Buczyńskiego z SEW UW – nt. Życie za cara, czyli jak być patriotą w imperialnej Rosji.

Środa i piątek to kolejne dni, które uczestnicy XIX Wschodniej Szkoły Zimowej spędzili na zaplanowanych wykładach. W prestiżowych wnętrzach sali Kolumnowej, tym razem głos oddaliśmy Adamowi Balcerowi, który poprowadził prelekcję pt. Kozacy ukraińscy i Chanat Krymski, a dziedzictwo kulturowe Wielkiego Stepu. Na zakończenie drugiego tygodnia szkoły, w swoim wystąpieniu dr Ludwika Włodek odwoływała się do zagadnień bieżących, podejmując tematykę – Poradziecka Azja Środkowa wobec wojny na Ukrainie. W nadchodzący weekend przed słuchaczami sesja wyjazdowa m.in. w Kazimierzu nad Wisłą.

Dziś sylwetkę Vaclava Havla – intelektualisty, dysydenta, polityka, podczas wykładu Dziedzictwo Vaclava Havla w kontekście wojny w Ukrainie, zaprezentowała  dr Irena Bilińska ze Studium Europy Wschodniej.