Rząd Litwy zaostrzył procedury dotyczące odebrania obywatelstwa

04-02-23 Promocja 0 comment

Litewski rząd zatwierdził inicjatywę Ministerstwa Spraw Wewnętrznych dotyczącą zaostrzenia procedury odebrania  obywatelstwa. Projekt MSW przewiduje, że w przypadku nabycia przez osobę obywatelstwa innego państwa utrata obywatelstwa litewskiego nastąpi szybciej — termin na złożenie dokumentów skraca się z 6 do 3 miesięcy.

Według Ministerstwa Spraw Wewnętrznych zmiany mają na celu zagwarantowanie ,żeby osoby, które nie mają prawa być jednocześnie obywatelami Republiki Litewskiej i innego państwa, nie mogły korzystać z praw i wolności przysługujących obywatelom kilku krajów.

„Zmiany mają na celu stworzenie skuteczniejszych procedur utraty obywatelstwa. Naszym celem jest zapobieganie przypadkom nadużyć i zapewnienie bezpieczeństwa narodowego” — mówi wiceminister MSW Arnoldas Abramavičius.

Obywatel Litwy, który uzyskuje  obywatelstwo innego kraju, zobowiązany jest w terminie nie później niż 3 miesiące przedstawić dokumenty potwierdzające zgodność z okolicznościami określonych w ustawie — że może być obywatelem Litwy i innego państwa.

Jeżeli dana osoba nie złoży w wydziale wymaganych dokumentów w wyznaczonym terminie, Wydział Migracyjny wszczyna postępowanie w sprawie utraty obywatelstwa. Według Ministerstwa Spraw Wewnętrznych obywatele Litwy, którzy nabyli obywatelstwo innego państwa, muszą to zgłosić w ciągu 2 miesięcy od daty tego wydarzenia za pośrednictwem Litewskiego Systemu Informacji Migracyjnej (MIGRIS).

Źródło: DELFI Žinios, Lietuvos rytas, DELFI.lv, Eesti Rahvusringhääling

Opracowanie BIS — Biuletyn Informacyjny Studium