„Ścieżkami mędrców – o przyszłości Europy Środkowej”. Collegium Carpathicum podczas konferencji „Europa Karpat”

19-02-19 Promocja 0 comment

W dniach 16-17 lutego 2019 na Zamku w Krasiczynie roku odbyła się konferencja „Europa Karpat” zorganizowana przez Kancelarię Sejmu RP. Podczas konferencji omówiono najważniejsze zagadnienia związane z multikulturowym, wielonarodowym regionem Karpat w tym wspólną historię oraz perspektywy rozwoju współpracy międzypaństwowej. W ramach konferencji zaprezentowano program współpracy transgranicznej Polska-Białoruś-Ukraina. Uwagę poświecono także tematyce turystyki karpackiej oraz infrastrukturze Europy Środkowej.

Jeden z najważniejszych paneli, który odbył się podczas konferencji nosił tytuł  „Ścieżkami mędrców – o przyszłości Europy Środkowej”. Panel poświęcony był projektowi Collegium Carpthicum, będącemu efektem współpracy uczelni wyższych z krajów karpackich.

Collegium Carpathicum to jedyny w swoim rodzaju projekt, w którym na nowo odżywają najpiękniejsze idee humanizmu. Naukowcy z różnorodnych specjalizacji odwiedzają kolejno zrzeszone w projekcie uczelnie, prezentując najważniejsze odkrycia, idee czy wyniki najnowszych badań. Różnorodność dziedzin naukowych łączy się we wspólnym temacie Karpat jako regionu geograficznego, historycznego czy społecznego. Wymiana myśli, idei i doświadczeń wykroczyła poza granice państw, by uczelnie jeszcze skuteczniej mogły przekazywać wiedzę o regionie karpackim dzięki edukacji studentów, przedstawicieli organizacji pozarządowych i zwykłych mieszkańców.

Główną zasadą działalności Collegium jest wymiana akademicka. Co semestr każdy z uniwersytetów zrzeszonych w Collegium wysyła co najmniej dwóch wykładowców z różnych dziedzin na 2-3 dniowy pobyt naukowy w celu wygłoszenia wykładów, za reguły w języku angielskim. Wykłady gościnne mają otwarty charakter dzięki czemu mogą w nich brać udział wszyscy zainteresowani studenci i wolni słuchacze. Od momentu rozpoczęcia działalności Collegium w semestrze zimowym roku akademickiego 2017/2018 odbył się cykl wykładów poruszających tematykę historii, etnologii, geologii, kulturoznawstwa oraz językoznawstwa.

W panelu, moderowanym był przez dyrektora Studium Europy Wschodniej Jan Malickiego udział wzięli rektorzy i koordynatorzy reprezentujący wszystkie uczelnie wyższe zaangażowane w projekt Collegium Carpathicum: Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego, Przykarpacki Uniwersytet Narodowy im. Wasyla Stefanyka (Ukraina),  Uniwersytet w Ostrawie (Czechy), Państwowa Wyższa Szkoła Wschodnioeuropejska w Przemyślu (Polska), Uniwersytet Stefana Wielkiego w Suczawie (Rumunia), Uniwersytet w Preszowie (Słowacja), Katolicki Uniwersytet Pétéra Pázmánya w Budapeszcie (Węgry).

Podczas konferencji odbyło się także spotkanie rektorów oraz koordynatorów projektu Collegium Carpathicum na Państwowej Wyższej Szkole Wschodniej w Przemyślu.  W trakcie spotkania omówiona została dotychczasowa działalność Collegium Carpathicum i perspektywy rozwoju.

Zdjęcia dzięki uprzejmości pani Marty Marchlewskiej / Kancelaria Sejmu