Serbia: Spółka bliska rządzącej partii kupiła dwie stacji telewizyjne

06-12-18 Promocja 0 comment

Korporacja Kopernikus należąca do brata członka rządzącej Progresywnej Partii Serbii kupiła dwie stacje telewizyjne Prva i O2, po sprzedaniu operatora sieci telewizji kablowej państwowej spółce telekomunikacyjnej Telekom za prawie 200 milionów euro.

Właściciel korporacji Kopernikus Srdjan Milovanović potwierdził zawarcie umowy ze sprzedawcą Antena Group. „Komisja antymonopolowa musi zatwierdzić transakcję, ale to tylko formalność, ponieważ Antena Group nie posiada 40% rynku”, powiedział Milovanović. Korporacja Kopernikus poprzez swego właściciela ma  powiązania z rządzącą Partią Progresywną. Brat Srdjana, Zvezdan Milovanović, jest bowiem jej członkiem  i zarządza siecią kablową korporacji, która była wykorzystana przez partię w czasie  kampanii wyborczej w 2012 r. Przy tym, nabycie stacji telewizyjnych O2 i Prva stało się możliwym, po tym jak Srdjan Milovanovic oraz jego polski partner, fundusz inwestycyjny Abris, sprzedali operatora sieci kablowej Kopernikus Technology  Telekom Serbia za prawie 200 milionów euro.

Lider partii opozycyjnej Sojusz na rzecz Serbii, Dragan Djilas, wyraził podejrzenia że prawdziwym nabywcą stacji telewizyjnych jest państwową spółka Telekom Serbia,  co grozi ograniczeniem medialnego  pluralizmu  w Serbii.

„Jeśli dotychczas był niewielki promień światła, to teraz on zniknie”, powiedział Djilas. Telekom Serbia jednak zaprzeczyła, jakoby miała cokolwiek wspólnego z zakupem stacji telewizyjnych.

Od momentu objęcia rządów w Serbii, Partia Progresywna prezydenta Aleksandara Vucića była  krytykowana  za próby kontrolowania mediów.

Źródło: BalkanInsight

Opracowanie BIS — Biuletyn Informacyjny Studium