Spotkanie pożegnalne Ambasadora Litwy Eduardasa Borisovasa, kończącego po 5 latach misję dyplomatyczną w Polsce.

14-07-23 Promocja 0 comment

W spotkaniu zorganizowanym 13 lipca w Sali Bilardowej Pałacu Potockich przez dyrektora Jana Malickiego,  wzięli udział przedstawiciele SEW oraz innych  jednostek naukowych Uniwersytetu Warszawskiego, którzy w swojej pracy wielokrotnie współpracowali z Panem Ambasadorem Eduardasem Borisovasem, na polu zarówno inicjatyw naukowych jak i współpracy dyplomatycznej.

Podczas krótkiej rozmowy z prof. Hubertem Łaszkiewiczem, Ambasador pytany o najważniejsze zasady podczas pełnienia misji dyplomatycznej w innym kraju odniósł się do swoich polskich doświadczeń.

Trzeba rozumieć Polskę jako kraj, jeżeli chcesz dobrze pracować w kraju sąsiednim, tak powiązanym kulturowo, historycznie we wszystkich dziedzinach…

Ambasador podkreślał też inne profesjonalne kompetencje takie jak: znajomość języka kraju misji, doświadczenie, które sprawiają, że dyplomata ma poczucie dobrze wykonywanej pracy.

Ambasador Eduardas Borisovas jest z wykształcenia dziennikarzem, absolwentem Uniwersytetu Wileńskiego. Od 1989 roku nieprzerwanie zaangażowany w działalność dyplomatyczną m.in. w Republice Czeskiej i Republice Słowackiej, w Stałym Przedstawicielstwie Litwy przy Biurze Narodów Zjednoczonych i innych organizacjach międzynarodowych w Genewie, w Sztokholmie. W 2015 pracował jako ambasador ds. południowego sąsiedztwa UE a następnie jako dyrektor Departamentu Ameryki Łacińskiej, Afryki, Azji i Pacyfiku. Na mocy postanowień dekretu Prezydent Litwy z 8 listopada 2018, z dniem 3 grudnia Eduardas Borisovas został mianowany ambasadorem Litwy w Polsce.