Spotkania wigilijne, prezentacja wystawy i przedpremierowy pokaz filmu

19-12-19 Promocja 0 comment

W dniu 18 grudnia w Studium Europy Wschodniej odbyło się spotkanie wigilijne dla pracowników i przyjaciół SEW. Spotkanie tradycyjnie rozpoczęło wspólne czytanie Ewangelii wg św. Łukasza w różnych językach reprezentujących zainteresowania i obszary działania SEW: łacinie, polskim, gruzińskim, ukraińskim, albańskim, słowackim i rosyjskim.

Podczas spotkania miały miejsce także dwa niezwykle donośnie wydarzenia. Pierwszym z nich było odsłonięcie wystawy fotograficznej przedstawiającej proces prac przeprowadzonych przez zespół studentów dowodzonych przez płk. Tadeusza Krząstka. Dzięki wsparciu Fundacji Polonika i Fundacji Obserwatorium w październiku b.r. pułkownik wraz ze studentami już po raz czwarty udał się do Ostroga (Ukraina) by przeprowadzić prace porządkowe na do niedawna zapomnianym polskim cmentarzu. Więcej informacji o cmentarzu i projekcie realizowanym przez płk. Krząstka znajdą Państwo TUTAJ.

Drugim, bardzo ważnym elementem spotkania był przedpremierowy pokaz filmu dokumentalnego Dysydenci, wyprodukowanego przez Studium Europy Wschodniej. Film opowiada historie polskich i zagranicznych opozycjonistów z czasów radzieckich – ich nierównej walki z okrutnym systemem socjalistycznym. W pokazie udział wziął reżyser filmu i autor przeprowadzonych w nim wywiadów, polski opozycjonista z czasów PRL, Wiesław Romanowski. Film otrzymał niezwykle pozytywne opinie widzów, którzy podkreślali zarówno doskonałą meteorytykę, wyczerpujące potraktowanie tematu jak również bardzo szerokie spojrzenie na omawiane w filmie kwestie.

Dzień wcześniej, 17 grudnia studenci SEW zorganizowali studenckie spotkanie wigilijne. Podczas uroczystości płk Tadeusz Krząstek uhonorował studentów, którzy brali udział w tegorocznej edycji Obozu „Orzeł Biały”, zaś studenci wręczyli wybranym wykładowcom nagrody w kategoriach: Najlepszy Wśród Najlepszych, Dobra Dusza, Wizjoner i Złota Dygresja. Laureatami studenckich nagród zostali:

w kategorii: Najlepszy Wśród Najlepszych
1. Adam Balcer 2. Rigels Halili 3. Ludwika Włodek