TAK BYŁO w Kole Naukowym SEW UW!

11-12-23 Promocja 0 comment

Poprzedni tydzień (4-9.12) obfitował w wydarzenia popularyzujące wiedzę o historii Albanii z czasów II wojny światowej i Polski z lat PRL-u, którego głównym organizatorem było Koło Naukowe SEW UW.

5 grudnia obchodziliśmy 33. rocznicę założenia Studium Europy Wschodniej UW, z okazji której wręczyliśmy dwie Nagrody im. Andrzeja Ananicza dla „Najlepszego Absolwenta_ki Studiów Wschodnich” w latach 2020-2022. Było to swoiste święto SEW-u zarówno dla obecnych i byłych studentów jak również dla kadry dydaktycznej Studium Europy Wschodniej UW.

Nie mogło zabraknąć obecnych studentów Studiów Wschodnich aktywizujących się w ramach Koła Naukowego. Podczas uroczystości członkowie Koła Naukowego, Maria Patorska oraz Maciej Wróblewski przedstawili zgromadzonym gościom nadchodzące wydarzenia, a także zaprosili obecnych na sali studentów, zwłaszcza z pierwszego roku studiów licencjackich do zapisania się do grona Koła.

6 grudnia odbyło się spotkanie wokół książki „Kronika w kamieniu” wybitnego albańskiego pisarza Ismaila Kadarego. Wśród zaproszonych gości byli: autor tłumaczenia ambasador Marek Jeziorski i Pan Andrzej Chrzanowski wydawca i prezes zarządu Wydawnictwa Akademickiego SEDNO. Kronika w kamieniu Ismaila Kadarego to opowieść o kamiennym mieście Gjirokastrze w czasie II wojny światowej kolejno pod okupacją włoską grecką i niemiecką napisana z perspektywy dziecka. Kadare umiejętnie omijając cenzurę, pozornie nie odnosząc się do współczesnej mu rzeczywistości, komentuje realia terroru w Albanii rządzonej przez Envara Hoxhę. Marek Jezierski pracował jako ambasador RP w republice Albanii w latach 2012-2016 oraz jako attaché i III sekretarz w Ambasadzie Polski w Tiranie w latach 1984-1989. Tłumaczenie Pana Ambasadora jest nadzwyczajne ze względu na doskonałą znajomość kultury i języka albańskiego oraz własne doświadczenia z czasów życia w komunistycznej Albanii. Podczas spotkania Pan Ambasador opowiedział o swoich doświadczeniach z czasu spędzonego w Albanii, o kulturze i historii kraju. Wraz z Panem Andrzejem Chrzanowskim opowiedzieli o procesie tłumaczenia powieści i przybliżyli nam postać autora. Podczas rozmowy odbyła się dyskusja na temat interpretacji książki w szerszym kontekście historycznym i kulturowym. Spotkanie odbyło się na terenie Uniwersytetu Warszawskiego.

7 grudnia odbył się pokaz filmu pt. „Stanisław Helski. Dlatego” oraz spotkanie z reżyserem filmu Michałem Torzem. Film “Stanisław Helski. Dlatego” opowiada historię rolnika, który za swoją aktywną działalność opozycyjną w czasie stanu wojennego był prześladowany przez władze Polski ludowej. Helski przez lata prowadził bezskuteczną walkę z władzą sądowniczą PRL a po upadku Polski Ludowej domagał się postawienia przed trybunałem osób odpowiedzialnych za wprowadzenie stanu wojennego. Pan Michał Torz jest absolwentem archeologii na Uniwersytecie Wrocławskim oraz podyplomowych studiów wschodnich w Studium Europy Wschodniej. Napisał wiele relacji reporterskich oraz reportaży, a w ramach cyklu „13 minut w przeszłość. Archiwa Dolnego Śląska” realizował krótkie dokumenty historyczne. Po seansie uczestnicy spotkania mieli niepowtarzalną okazję porozmawiać o filmie i ich refleksjach z reżyserem filmu. Wydarzenie zostało zorganizowane we współpracy z Witryną Domu Wschodniego.

W obu wydarzeniach wzięło udział ok. 40 osób.

Wszystkim uczestnikom, gościom i partnerom serdecznie dziękujemy w imieniu członkiń i członków Koła Naukowego SEW UW! Serdecznie zapraszamy do zaobserwowania profilu Koła w mediach społecznościowych: